Czy takie krwawienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest normalne?

Stosuje pierwszy blister tabletek antykoncepcyjnych leku YAZ. Wszystkie tabletki z aktywnymi hormonami (jasnoróżowe) przyjmowałam regularnie o tej samej porze, nie brałam żadnych leków, które mogłyby wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. Dzisiaj powinnam przyjąć ostatnią jasnoróżową tabletkę, jednak niepokoi mnie fakt iż dostałam krwawienia, które przypomina mi objawami fizjologiczną miesiączkę tj. ból brzucha, krwawienie silniejsze niż przy plamieniu, które występowało na początku blistra. Czy to normalne? Co powinnam w takiej sytuacji zrobić? Czy mam przyjąć ostatnia jasnoróżową tabletkę z blistra, a jutro rozpocząć przyjmowanie białych tabletek placebo?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

plamienia czy krwawienia acykliczne to bardzo częsty skutek uboczny występujący podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zazwyczaj nie oznacza niczego niepokojącego, zwłaszcza gdy dopiero zaczęła Pani zażywanie pigułek. Przyjmuje się, że przykre dolegliwości mogą pojawiać się nawet przez 3 miesiące od rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej. Wihttps://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przez ten czas należy przyjmować tabletki zgodnie ze schematem, pamiętając o regularności i punktualności. Jeżeli mimo upływu 3 cykli krwawienia czy plamienia nadal będą się utrzymywać, należy skonsultować się z ginekologiem – może być konieczna zmiana preparatu. Natomiast gdyby krwawienia uległy zintensyfikowaniu lub pojawiłyby się dodatkowe dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza wcześniej.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.