Czy ten poziom TSH jest nieprawidłowy?

Dzień dobry, Proszę o informacje czy wzrost TSH z 1,2 wynik z sierpnia 2022 do 1,7 (normy 0,27 - 4,2) wynik z lutego 2023 powinien niepokoić? Miesiąc temu zdarzyło mi się omdlenie (kardiologicznie wszystko ok), ponadto często odczuwam uczucie zimna, mam dość suchą skórę, wypadają mi włosy, zdarzają się wahania nastrojów, zmęczenie, czasem zaparcia oraz pojawiło się nadmierne owłosienie tj. pojedyncze włoski na brodzie i owłosienie na wewnętrznej stronie ud. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania hormonalne tarczycy. To niezbędne postępowanie profilaktyczne w kierunku oceny funkcjonowania całego organizmu.

Nie wspomniała Pani, czy zostały stwierdzone już jakieś choroby autoimmunologiczne, w tym Hashimoto bądź niedoczynność tarczycy.

Analizując aktualny wynik TSH, można by stwierdzić, że jego poziom wystąpił w ustalonej normie referencyjnej, a niewielki jego wzrost nie powinien mieć większego znaczenia diagnostycznego.

Jednakże, aby uzyskać pełny obraz tarczycy należałoby rozszerzyć diagnostykę o oznaczenie poziomu fT3, fT4, a także przeciwciał przeciwtarczycowych anty – TPO, anty – Tg. Ponadto można wykonać USG tarczycy, uzyskując obraz tego gruczołu.

Dodatkowo warto oznaczyć poziom testosteronu, kortyzolu oraz prolaktyny, co pomoże wskazać problem z nadmiernym owłosieniem.

Zalecamy Pani stacjonarną wizytę u lekarza endokrynologa, który po analizie wszystkich wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://zdrowie.parenting.pl/podwyzszone-tsh-charakterystyka-wystepowanie-przyczyny-objawy-ciaza-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-tsh

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.