Czy to może mieć związek z ugryzieniem kleszcza?

Witam. Latem ugryzł mnie kleszcz. Został z pewnym trudem wyjęty. Długo goiło się to miejsce. Teraz już trzeci raz najprawdopodobniej w tym miejscu pojawia się zmiana coś jakby krostka jakby zmiana po ukąszeniu czegoś. Czy to może mieć związek z tamtym ugryzieniem kleszcza? Czy powinnam się martwić i iść do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu. Niestety bez dokładnego obejrzenia tej zmiany, nie można stwierdzić, z czego ona dokładnie wynika. Wszelkie problemy skórne mogą bowiem wskazywać na wiele różnych chorób dermatologicznych. Czasami tego typu zmiany są również wynikiem np. alergii lub rozwijającej się grzybicy. Proszę zatem nie odkładać wizyty u lekarza w czasie, aby jak najszybciej ustalić źródło tego problemu.

Najlepiej jeśli skonsultuje ją Pani w pierwszej kolejności z lekarzem medycyny rodzinnej lub internistą. Wtedy lekarz zadecyduje, czy są potrzebne jakieś bardziej szczegółowe badania w tym zakresie i ewentualnie skieruje Panią dodatkowo do specjalisty. Proszę zwrócić uwagę, czy poza tego typu zmianami nie odczuwa Pani jakichś dodatkowych dolegliwości, jak np. bóle głowy, mięśni czy stawów, znaczne osłabienie lub problemy z koncentracją. Jeżeli zauważy Pani coś niepokojącego warto byłoby również przebadać się pod kątem boreliozy. Jeżeli zostanie ona wykluczona, należałoby skupić się na innych przyczynach. Jednocześnie zachęcamy do przeczytania artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl dotyczących zbliżonej tematyki:

https://portal.abczdrowie.pl/ugryzienie-kleszcza-skutki-ugryzienia-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-boreliozy-u-ludzi

Być może zainteresują Panią również odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na podobne pytania zadane przez innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ugryzl-mnie-kleszcz-jakie-kroki-podjac

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-borelioza-moze-dawac-oznaki-po-5-latach-od-ukaszenia-kleszcza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.