Czy w przypadku takiego postępowania dodatkowe zabezpieczenie jest konieczne?

Witam, przyjmuję antykoncepcje hormonalną vines od ok. 1,5 roku i zawsze brałam wszystkie tabletki regularnie z maksymalnie 1h opóźnienia. Wczoraj jednak pierwszy raz zdarzyło mi się zapomnieć o przyjęciu tabletki o godzinie 21 (stała godzina przyjmowania) i przyjęłam ją dopiero dziś rano(14h opóźnienia), a wieczorem przyjęłam kolejną tabletkę o stałej porze. Była to druga tabletka z 3 rzędu blistra. W związku z tym czy ochrona mogła zostać zmniejszona? Jeśli tak to czy dodatkowe zabezpieczenie przez 7 dni wystarczy czy powinno być ono dłuższe? W ulotce zalecane jest dokończenie opakowania a następnie rozpoczęcie kolejnego bez robienia przerwy na krwawienie i wtedy ochrona będzie zachowana. Czy w przypadku takiego postąpienia dodatkowe zabezpieczenie także jest konieczne?
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku, gdy doszło do dłuższego opóźnienia w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej w trzecim tygodniu ich przyjmowania, zaleca się, aby pominąć zażywanie placebo i przejść od razu do kolejnego blistra, co zapewni zachowanie skuteczności działania hormonów i wykluczy potrzebę stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami na temat antykoncepcji hormonalnej:

https://portal.abczdrowie.pl/nieprawidlowe-stosowanie-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej