Czy w takim wypadku antykoncepcja zadziała prawidłowo?

Witam, dziś wzięłam pierwszą tabletkę antykoncepcjna (Vibin) ale z powodu ciągłych braku miesiączek niestety nie wiem kiedy mam planowany okres. Czy z tego powodu tabletki mogą zacząć działać jakoś później czy może się zdarzyć tak że mimo wszystko dojdzie do owulacji? Tabletki biorę w formie terapii hormonalnej ponieważ inaczej miesiączka nie występuje mimo, że hormony mam w normie (prócz lekko podwyższonego testosteronu) i na USG lekarka ostatnio widziała dojrzały pęcherzyk owulacyjny (miesiączka po tym nie wystąpiła)
KOBIETA, 24 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie występują naturalne menstruacje, lecz krwawienia z odstawienia związane z przerwą w przyjmowaniu hormonów. Zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie przyjmowania pigułek pierwszego dnia cyklu miesiączkowego, by naśladować naturalny cykl i dać natychmiastową ochronę przed ciążą.

Jeśli pierwszą tabletkę antykoncepcyjną przyjmie się innego dnia, konieczna jest dodatkowa ochrona, aby zapobiec ewentualnej ciąży. Owulacja może wystąpić, jeśli pigułki nie są przyjmowane regularnie. Jeśli stosuje je Pani systematycznie, to raczej nie ma takiej możliwości.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-antykoncepcje-hormonalna-stosuje-sie-od-pierwszego-dnia-miesiaczki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-stosowac-tabletki-vines-w-srodku-cyklu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-takiej-sytuacji-antykoncepcja-zostala-zachowana-czy-moze-jest-jakies-ryzyko-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.