Czy w tym przypadku wskazana jest antykoncepcja awaryjna?

Dzień dobry. Zaczęłam przyjmowac tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21 od 5 dnia okresu. 12 dni cyklu odbyłam stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia. Czy powinnam zażyć na wszelki wypadek tabletke dzień po?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli przyjmuje się tabletki antykoncepcyjne Microgynon po raz pierwszy, to pierwszą pigułkę należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, a więc pierwszego dnia naturalnego krwawienia. Wówczas ochrona antykoncepcyjna następuje od razu.

Można również zażyć pierwszą tabletkę Microgynon w drugim, trzecim, czwartym lub piątym dniu cyklu, jednakże w tym przypadku przez pierwsze siedem dni należy stosować dodatkową ochronę, np. w formie prezerwatywy. Jeśli w tym czasie odbyła Pani stosunek bez zabezpieczenia, to istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Można wówczas zastosować antykoncepcję awaryjną, lecz w tym momencie jest już na nią za późno.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletke-wzielam-5-dnia-cyklu-czy-jest-mozliwosc-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-tabletka-w-5-dniu-cyklu-czy-jestem-chroniona.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.