Czy w tej sytuacji bezpieczne jest uprawianie seksu?

Okolo 2 tygodni temu w 38 t.c.zauwazylam fragmenty gęstego śluzu, były to pewnie kawalki czopa sluzowego. Odecnie jestem juz po terminie i chcialabym przyspieszyc porod naruralnymi metodami. Czy w tej sytuacji bezpieczne jest uprawianie seksu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

gdy minie wyznaczony termin porodu, możliwe jest podjęcie prób przyspieszenia go naturalnymi sposobami – seks do nich należy, ponieważ wydzielająca się w czasie orgazmu oksytocyna może spowodować skurcze macicy i skracanie się szyjki.

O naturalnych metodach przyspieszenia porodu może Pani przeczytać w naszym artykule, być może okaże się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-wywolanie-porodu.

Natomiast po odejściu czopa śluzowego seks nie jest wskazany z uwagi na podwyższone ryzyko wystąpienia infekcji wewnątrzmacicznej, przed którą chroni przez cały okres ciąży czop śluzowy. Gdy wypadnie, światło szyjki macicy jest otwarte, nie ma żadnej bariery, a patogeny, potencjalnie szkodliwe dla dziecka, mogą bez problemu wniknąć.

Więcej informacji na temat czopa śluzowego odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czop-sluzowy-charakterystyka-wydzielanie-pierwsze-objawy-porodu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.