Czy wygląd mojego stolca sugeruje nowotwór?

Przez 2 dni mialam biegunke,potem doszła krew. Pojechałam na IP,lekarz mnie zbadał i wypuścił,to było ponad tydzień temu,od tej pory boli mnie brzuch. Stolec się zmienił,czasami są w nim czarne kropki i prawie zawsze jakby poskręcane sznurki. Czy to może być tak jelita?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim nie jest możliwe postawienie diagnozy przez Internet (zwłaszcza związanej z ryzykiem nowotworu), na podstawie samego opisu.

Rozumiem, że lekarz nie zauważył niczego niepokojącego, skoro nie zalecił żadnego leczenia. Przyczyn biegunek, bólu brzucha oraz krwi w kale może być wiele. Hemoroidy, szczelina odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wrzody żołądka, polipy jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna to tylko niektóre z nich. Oczywiście istnieje również ryzyko raka jelita, jednakże wymaga to szczegółowej diagnostyki w tym kierunku.

Jeśli więc objawy będą utrzymywały się, proszę ponownie udać się do lekarza, wykonać podstawowe badania (w tym badanie kału) oraz po konsultacji z lekarzem ogólnym zapisać się na wizytę do gastroenterologa.

Odpowiedzi na podobne pytania mogą okazać się pomocne. Oto one: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czarne-kropki-w-kale, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czarne-kropki-w-kale-a-pasozyty, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-oznaczac-czarne-wtrety-w-stolcu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.