Czy wyleczona borelioza może powrócić?

Borelioza, czy wyleczona moze powrócić po paru latach, czy powinnam sie jakoś kontrolnie badać?

Renata GrzechociĹska

Witam.
Jeżeli borelioza została zdiagnozowana wcześnie i była odpowiednio leczona szanse na przejście w postać przewlekłą są niskie. Zależy to również od początkowej postaci boreliozy np. postaci stawowej lub neuroboreliozy, które mogą przechodzić w fazę przewlekłą. Objawami przewlekłej boreliozy są gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła, stawów, tiki mięśni, sztywność stawów. Chory może mieć również zawroty głowy, problemy z mówieniem.
Jeżeli nie występują u Pani objawy to nie musi się Pani badać.
Pozdrawiam.