Czy wynik przyrostu b-HCG jest prawidłowy?
Dzien dobry, jestem w 6/7 tc, bardzo proszę o ocenę czy betaHCG rośnie prawidłowo. Martwi mnie ostatni wynik - czy wzrost nie jest zbyt niski? 04.08 - 22 mIU/ml 09.08 - 579 mIU/ml 13.08 - 3225 mIU/ml 27.08 - 92658 mIU/ml

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
podana przez Panią ostatnia wartość hormonu beta-HCG mieści się w 7 tygodniu ciąży.
Na początkowym etapie ciąży beta-HCG rośnie bardzo szybko. Zakłada się, że w prawidłowo rozwijającej się ciąży hormon powinien wzrastać co najmniej o 66% w ciągu dwóch pełnych dni (48h) oraz 114% w ciągu trzech pełnych dni (72h).
Czasem jednak zdarza się, że beta-HCG rośnie szybciej lub wolniej, dlatego ważne jest również, czy konkretna wartość w danym tygodniu odpowiada panującym normom. W Pani przypadku tak jest, więc najprawdopodobniej wszystko jest w porządku.
Ponadto oprócz poziomu hormonu beta-HCG bardzo ważne są również wizyty kontrolne podczas których lekarz przekaże Pani istotne informacje na temat rozwoju ciąży.
Więcej na temat gonadotropiny kosmówkowej przeczytać można w jednym z naszych artykułów dostępnym pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.