Czy wysiłek fizyczny wpływa na wchłanianie witaminy b5?

Witam. Mam niedokrwistość. Biorę kwas foliowy 5mg i ferrofumaraat200mg. Czy wysiłek fizyczny wpływa negatywnie na wchłanianie się tych leków?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wysiłek fizyczny nie wpływa negatywnie na przyswajanie żelaza czy kwasu foliowego, ale sportowcy i osoby intensywnie trenujące czy pracujące fizycznie mają większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek i to takie osoby częściej dotyka problem niedoborów. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie dochodzi do uszkodzenia mechanicznego krwinek czerwonych wskutek wysiłku fizycznego, co powoduje ich zwiększony obrót. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://zywienie.abczdrowie.pl/niedobor-zelaza.

Proszę pamiętać, by preparatu żelazowego nie zażywać w towarzystwie posiłków zawierających nabiał i nie popijać napojami mlecznymi. Za to wysoce wskazane jest spożywanie większej ilości produktów bogatych w witaminę C, bo ona zwiększa wchłanialność żelaza, podobnie jak kwas foliowy, który często zaleca się suplementować wraz z żelazem. Zachęcam do lektury artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/zelazo-w-diecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.