Czy zanim zrobię badania muszę iść na wizytę lekarską?

Dzień dobry. Chciałabym wykonać sobie podstawowe badania. Mam tu na myśli mocz, krew, ekg, podstawowe prześwietlenia... Chciałabym po prostu sprawdzić czy wszystko z moim zdrowiem OK. Nie wiem jednak jak się za to zabrać. Mam 20 lat i do tej pory zawsze na takie badania zabierała mnie mama... póki mieszkałam w rodzinnej wiosce i chodziłam tam do znajomej pani doktor, mama mnie rejestrowała, potem szłam do pani doktor i jakoś to tak przebiegało. :D Teraz po raz pierwszy chciałabym sama się za to zabrać i niezbyt wiem jak to zrobić. - Czy zanim zrobię badania muszę iść na wizytę lekarską? -Czy na takie badania potrzebne jest jakieś skierowanie? - Czy mogę pójść do ośrodka w mieście, w którym studiuje, skoro do tej pory chodziłam do ośrodka w innym mieście? Jak się przerejestrować? - Czy za takie badania będę musiała płacić? Przepraszam, za tak banalne pytania, jednak nie do końca wiem jak sobie poradzić, gdzie pójść i co powiedzieć... powinnam takie badania robić co roku i być poinformowana jak to zrobić, jednak niestety... dlatego proszę o pomoc :) Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Dzień dobry. Na początek wyjaśnię, że dwa razy do roku może Pani bezpłatnie zmienić swojego lekarza rodzinnego. Odbywa się to tak, że idzie Pani do przychodni, która Pani odpowiada (np. ta która jest najbliżej lub gdzie zna Pani zaufanego lekarza) i wypełnia Pani deklarację o tym, że chce Pani od teraz korzystać z usług tej por. med. rodzinnej. Od tej chwili może Pani rejestrować się w tej poradni w razie np. choroby itp, bez żadnego skierowania (skierowania takie wydaje lekarz rodzinny do niektórych innych specjalistów jeśli uzna to za wskazane). Oddzielną kwestią są badania, o które Pani pyta. Generalnie każde badanie ma na celu coś wyjaśnić. Jeśli ma Pani jakieś nowe niepokojące dolegliwości, choroby przewlekłe wymagające kontroli lub wskazania do badań profilaktycznych (np. wiek, grupy ryzyka poszczególnych chorób) to lekarz rodzinny zleca potrzebne badania. Badań 'tak dla sprawdzenia' się nie wykonuje, ponieważ każde z nich niesie ze sobą jakieś ryzyko (promieniowanie RTG w zdjęciu klatki, czy choćby naruszenie ciągłości skóry i możliwe tego powikłania przy pobraniu krwi) oraz generuje niepotrzebne koszty dla systemu opieki zdrowotnej. Pozdrawiam