Czy zażywanie witaminy A może wpłynąć na ciążę?

Witam serdecznie, Piszę z takim zapytaniem otóż od 15 marca zażywałam codziennie 1 tabletkę witaminy A, 2500 j.m, ostatnią miesiączkę miałam 12 marca, cykle mam co 26-28 dni, obecnie powinnam już dostać kolejną miesiączkę ale się nie pojawia a temperatura utrzymuje się na poziomie 37 stopni, podejrzewam, że mogę być w ciąży, testu jeszcze nie robiłam, od wczoraj tj. 6 kwietnia przestałam brać tą witaminę A i tu moje pytanie czy zażywanie jej nie wiedząc jeszcze o ciąży może mieć jakieś negatywne skutki dla dziecka? Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż bardzo się martwię?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

mało prawdopodobne, aby doszło do przedawkowania witaminy A w Pani przypadku. Odpowiednie dawkowanie witaminy A w ciąży powinno wynosić 1250 jednostek. Choć przekroczyła Pani tę dawkę dwukrotnie, to nie spożywała Pani suplementu przez długi czas, a tak musiałoby się stać, aby w organizmie wystąpił nadmiar witaminy A.

Najprawdopodobniej więc wszystko jest w porządku. Nie ma Pani pewności co do ciąży, dlatego zachęcamy do wykonania testu ciążowego z moczu lub krwi, aby potwierdzić te przypuszczenia.

W naszym serwisie pojawiały się już pytania o podobnej tematyce. Znajdzie je Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/suplementacja-witaminy-a-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/karmienie-piersia-dziecka-przy-kolejnej-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/suplementacja-witaminy-a-a-planowanie-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.