Dlaczego mam bardzo opuchnięte stopy i łydki?

Witam, mąż od około miesiąca ma bardzo opuchnięte stopy i łydki. Ponadto pojawiają się zaczerwienienia. Lekarz przepisał toramide ale to chyba nie pomaga bo obrzęk nie schodzi..Mąż bierze euthyrox 2x25 bo ma tej 7,40 . W badaniu krwi miał troszkę podwyższone alt i kreatynina. Ma skoki ciśnienia w godzinach wieczornych i nocnych 160/100. Bardzo bolą go nogi a w szczególności stopy co utrudnienia mu pracę. Mąż ma dużą nadwagę wzrost 188 waga 140kg. Gdzie się udać i co to może być?

Lek. Paweł Szadkowski

Zacząć należałoby od prawidłowego wyrównania poziomu hormonów tarczycy, ciśnienia tętniczego oraz znacznej redukcji masy ciała. Obrzęki mogą być wiele przyczyn i dlatego priorytetem powinno być odpowiednie uregulowanie metaboliczne i internistyczne. Warto również wykluczyć przyczyny kardiologiczne. Sugeruję udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu dokładnej oceny stanu klinicznego i pokierowania dalszą diagnostyką. Można również rozważyć wizytę u kardiologia.