Dlaczego miewam zimne poty nad ranem?

Dzień dobry. Mam nad ranem mocne zimne poty, szukam przyczyny. Wszytskie wynikim prawidłowe. Dlatego wykonałam dodatkowo z surowicy krwi badanie na Candida - antygen krążący. Wynik 83.93 (stężenie mannanu pg/ml). Proszę o interpreatcję.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dolegliwość, o której Pani pisze, może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w każdej grupie wiekowej.

Występowanie zimnych potów, zwłaszcza w godzinach porannych, może mieć wiele przyczyn, gdzie nie zawsze wskazuje na konkretną chorobę. Objaw ten mógłby wynikać z przewlekłego stresu, pewnych sytuacji emocjonalnych, a także jakiegoś stanu chorobowego.

Często zdarza się, że odczuwanie zimnych potów może występować przy zaburzeniach układu sercowo – naczyniowego. Taka dolegliwość może być też obecna przy znacznej i nagłej utracie krwi i spadku ciśnienia. W przypadku powtarzających się objawów, można również podejrzewać problemy metaboliczne, jak hipoglikemia, czy nadczynność tarczycy.

Odnośnie podejrzewanej kandydozy, zalecamy, aby wynik Pani badania skonsultować z lekarzem, gdyż trudno jednoznacznie określić, czy taki poziom mógłby spowodować wspomniane przez Panią dolegliwości. Często zdarza się, że chorując na kandydozę, dochodzi do pocenia się, ale zazwyczaj dotyczy to okolic pach, pachwin i przestrzeni między palcami.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-kandydoza

https://portal.abczdrowie.pl/zimne-poty-przyczyny-objaw-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.