Dlaczego muszę w nocy oddawać mocz?

Witam. Mam 27 lat i od jakiegoś czasu chce mi się sikać w nocy, budze się z bolącym pęcherzem. Nigdy tak nie miałam. Pije po południu bardzo mało, ostatnia herbatę pije do kolacji o 18 - jakieś 200 ml. Idę spać i w nocy albo rano budzi mnie ból. Czy to jest normalne? W dzień się zdarzy ze chce mi się sikać i wysikam tylko trochę.. Martwi mnie to. Jeśli to coś poważnego to jakie badania powinnam zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani, że od jakiegoś czasu pojawiły się częste mikcje. Objawy nasilają się szczególnie w nocy. Dodatkowo występuje ból pęcherza moczowego. Po południu spożywa Pani niewiele płynów. W tej sytuacji należy wykonać badanie ogólne moczu, posiew oraz parametry nerkowe (szczególnie eGFR). Ponadto konieczna będzie morfologia krwi z rozmazem, OB oraz CRP. Z tymi wynikami badań trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, aby na podstawie wyników badań laboratoryjnych stwierdził, jaka jest przyczyna Pani problemów. Jeśli będzie to konieczne, to może zostać Pani skierowana do lekarza urologa. Nie jest wykluczone, że konieczne będzie USG pęcherza moczowego oraz nerek. Przyczyn może być wiele. Zarówno zaburzenia czynnościowe, jak i anatomiczne. Dlatego też nie trzeba zwlekać z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawem-jakich-chorob-jest-czestomocz

https://portal.abczdrowie.pl/czeste-oddawanie-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-mikcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.