Dlaczego odczuwam lęk przed zaśnięciem?

Mam nerwice lekowa odtym 2tygodni. Biore leki od psychiatry od 4dni. Dzisiaj cala noc mialam nie przespana. Za kazdym razem jak bylam bliska zasnieciu budzil mnie lek jak bylam u psychiatry nie mowilam mu o tym bo moglam spac. Kolejna wizyte mam za 3tygodnie. Boje sie ze to pociagnie sie dalej i cos mi sie stanie czy to mozliwe? Przeczytalam ze mozna umrzec jak sie dlugo nie spi

Cieszę się, że pani napisała i poszukuje informacji o swoim zdrowiu. To dobra droga, aby pomóc sobie i odzyskać spokój. Bardzo dobrze, że zgłosiła się pani do lekarza, że szuka pomocy. Obecnie zastanawia się pani, jak brak snu może wpłynąć na stan zdrowia, martwi się.
Prawdopodobnie martwienie się bezsennością jest jednym z objawów nerwicy lękowej. Tymczasem jedna czy klika nawet nieprzespanych nocy nie powodują poważnych skutków. Dopiero dłuższa bezsenność może mieć wpływ na stan zdrowia. Pani jednak nie śpi dopiero jedną noc, a to zdarza się każdemu, szczególnie jeśli ktoś ma problemy, przeżywa stres.
Nie wiem jaki pani lek zażywa, zapewne lekarz psychiatra poinformował panią, że na efekt działania leku można czekać nawet od jednego do dwóch tygodni. Dlatego zachęcam do cierpliwości, zaufania lekarzowi. Zrobiła już pani pierwszy krok do poprawy samopoczucia.

Dodatkowo aby sobie pomóc zachęcam panią do:
*zadbanie o higienę snu, relaks czyli przyjemne czynności (kąpiel, pogodny film, pogodną książkę) i odkładanie zamartwiania się na jakiś czas, np. na kolejny dzień rano
*ograniczenie picia kawy, mocnej herbaty, które działają pobudzająco i mogą w dużych ilościach nasilić objawy lękowe
*konsultacji z psychologiem lub psychoterapię - pomaga zrozumieć przyczyny objawów lękowych, poznać sposoby radzenia sobie, zarówno na teraz jak też na przyszłość, dodaje odwagi, zmniejsza lęk i pozwoli pani uzyskać większe panowanie nad stanami lękowymi; terapia często jest zalecana przez lekarzy psychiatrów dla uzyskania trwalszych efektów leczenia
*jeżeli bezsenność powtórzy się przez kolejne noce w czasie oczekiwania na działanie leków, spowoduje zmęczenie i trudność w realizacji zadań codziennych, warto wtedy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu z prośbą o tymczasowe wsparcie farmakologiczne w sytuacji bezsenności do czasu wizyty u specjalisty

Zyczę spokojnych snów i poprawy samopoczucia,
z poważaniem, Renata Kwiatkowska

Pełne, kompletne działanie leków następuje po ok. 2 tygodniach codziennego przyjmowania dawki zaleconej przez lekarza psychiatrę.
Jeśli ma Pani obawy związane z trudnościami w zaśnięciu, warto by skontaktowała się Pani z lekarzem, który udzieli Pani fachowej porady i/lub weźmie owe trudności pod uwagę.
Dobrze by było, gdyby skorzystała Pani również ze wsparcia psychologa, psychoterapeuty.
Wszystkiego dobrego!