Dlaczego odczuwam taki dyskomfort podczas noszenia soczewek?

Witam, Po założeniu soczewek kontaktowych dobranych przez okulistę źle widzę w soczewkach. Wygląda to tak, że między mrugnięciami mam: najpierw obraz w miarę ostry, potem nie ostry a później mrugam. I tak cykl cały czas się powtarza. Niestety od takiego uczucia jest mi niedobrze i sprawia to, że nie jestem w stanie nosić soczewek. Lekarz okulista wyśmiał na kolejnej wizycie moje odczucia. Soczewki zostaly zalozone poprawnie, nie pomyliłam soczewki na lewe i prawe oko. Proszę o pomoc. Wada: astygmatyzm na obu oczach (oczy między sobą różnią z w wadzie o ok 0,5 dioptri, wada 2.5 (prawe oko) i 2 (lewe oko)

Sugeruję badanie wzroku o optometrysty i ponowne dobranie mocy szkieł kontaktowych. Jeżeli to nie rozwiąże problemu można podejrzewać, że należy Pani do grona osób, które nie tolerują soczewek.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

na początku trzeba sprawdzić, czy soczewki zostały odpowiednio dobrane. W tym celu należy ponownie wykonać badanie wzroku i na jego podstawie określić, czy soczewki są prawidłowe.

Jeżeli wcześniej nie nosiła Pani soczewek, to trzeba mieć na uwadze, że oko musi się do nich przyzwyczaić. Zazwyczaj trwa to kilka godzin, ale u niektórych może potrwać nawet kilka dni. Powinna Pani też sprawdzić poprawność nałożenia soczewek.

Może się także okazać, że cierpi Pani na zespół nietolerancji soczewek. W takim przypadku trzeba wykonać odpowiednie badania, po których okulista podejmie decyzję, czy soczewki są dla Pani.

Więcej o tym schorzeniu można przeczytać poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nietolerancja-soczewek-kontaktowych-po-udarze-slonecznym

Zamieszczamy także materiały, z których może się Pani dowiedzieć o alergii na soczewki kontaktowe:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/alergia-na-soczewki-czy-kiedys-to-minie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.