Dlaczego patrząc w lustro widzę brzydką twarz?

Od kilku tygodni mam problem ze sobą. Zawsze miałem się za dość ładna osobę , ale ostatnio patrząc w lustro na profile twarzy widzę brzydka twarz. Nie mogę na siebie patrzeć , wpadam w kompleksy i mam wrażenie , ze ludzie się śmieją i widzą moja okropna twarz. Słysząc śmiechy czuje się jak zbity pies i mam wrażenie , wręcz jestem przekonany , ze śmieją się ze mnie. Poczucie mojej własnej wartości totalnie spadło i spada nadal , mniewam myśli samobójcze , czuje się gorszy od każdego innego człowieka. Potrzebuje pomocy , w głowie przychodzą mi pomysły o operacjach , chce poprawić swój wygląd, żeby w końcu zaakceptować sobie , swoją twarz. Chce pójść gdzieś z tym do czasu zrobienia operacji. Czy mam pójść do psychologa czy do psychiatry ? Dodam , ze jestem coraz bardziej aspołeczny, ponieważ wszędzie czuje podstęp i złe słowa wypowiadane w moja stronę.

Dzień dobry,
Bardzo dobrze, że zadał Pan to pytanie w tym miejscu i doradzałabym wizytę najpierw u psychiatry a potem u psychologa psychoterapeuty. Lekarz postawi diagnozę i dobierze leki, jeśli uzna to za konieczne. W tej chwili ma Pan objawy dysmorficznego zaburzenia ciała (dysmorfofobii; lęk przed brzydotą) z tym, że nie mogę go u Pana zdiagnozować bo do tego potrzebny jest obszerny wywiad i diagnoza różnicowa (sprawdzenie, czy nie jest to inne zaburzenie). Zaburzenie to może mieć nagły początek lub rozwijać się stopniowo oraz wyróżnia się odmianę nerwicową (nieurojeniową) oraz psychotyczną (urojeniową) tego zaburzenia. Polecam poczytanie w internecie o dysmorfofobii żeby dokładniej się Pan jej przyjrzał. Objawami tego typu mogą zaczynać się także inne zaburzenia a nawet psychozy tym bardziej, że najprawdopodobniej ma Pan także urojenia np. złe słowa wypowiadane w Pana stronę; poczucie, że obcy ludzie śmieją się z Pana itd. Odradzam na ten moment spotkanie z chirurgiem plastycznym i wszelkiego rodzaju tego typu interwencję, gdyż najprawdopodobniej po konsultacji z psychiatrą zrezygnuje Pan z interwencji operacyjnej. Z pewnością leki oraz wsparcie psychologa psychoterapeuty przyniosłyby Panu szybką ulgę. Doradzałabym jak najszybsze udanie się do psychiatry, gdyż Pana stan jest dosyć poważny zwłaszcza ze względu na obecność myśli samobójczych. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/