Jak. odnaleźć radość i spokój ducha?

Od kilku lat męczę się z licznymi problemami, moja mama choruje na depresję i przez to odkąd miałem 13/14 lat zaczęła mnie wyzywać, śmierć ojca w tym wszystkim mi to utrudniła. Każdego dnia zastanawiam się nad sobą i nad tym co robię, chce wrócić do szkoły i skończyć naukę jednak nie wiem dlaczego ale nie potrafię nic zdobić. Nawet codzienne czynności sprawiają mi problem, zrezygnowałem z pracy i ograniczyłem spotkania ze znajomymi tylko do takich, na których mogę się napić. Zaczynam coraz bardziej myśleć o śmierci i o tym jak już mamy nie będzie, co sobie zrobię, marzę każdej nocy przed snem o tym żeby następnego dnia się nie obudzić, jak wychodzę na dwór marzę o tym żeby coś mnie zabiło, myśli co do przyszłości wiąże w najgorszym przypadku z zostaniem bezdomnym i tam umarciem. Mam problem z otworzeniem się przed kimś jak patrzę mu w twarz, czasem nawet kłamię choć nie chcę tego robić, udaje szczęśliwego i daje sobie plany, które i tak wiem że nie wyjdą, każdego ranka słysząc kolejne bluzgi ze strony mamy mam coraz większą chęć do skończenia tego, kiedyś próbowałem skoczyć z okna, jednak nie miałem odwagi... Myślę jak bardzo byłbym teraz spokojny, jakbym wtedy skoczył. Może i sprawiłoby to ból bliskim ale im i tak nie zależy na mnie... Pisze tutaj bo liczę na to że ktoś mi coś doradzi... Pomimo swojego wieku czuję się staro, mam dwadzieścia lat a czuje się na 55/60... Nie wiem co mam ze sobą zrobić i gdzie znaleźć spokój i radość.

Witam. Z Pana tekstu bije ogromny smutek, przygnębienie, poczucie osamotnienia i opuszczenia, bezsilność i rezygnacja. Bardzo niepokojące są myśli o śmierci i o samobójstwie, które przybierają nawet kształt konkretnych planów - uważam, że nie powinien Pan zostawać sam z problemami jakie tutaj Pan opisał, nie musi tak być. Radość życia i spokój ma Pan szansę odzyskać, ale to będzie wymagało Pana zaangażowania i czasu. Jest bardzo prawdopodobne, że ma Pan depresję, jednak aby postawić diagnozę należałoby się zgłosić do lekarza psychiatry - on-line to niemożliwe. Co ważne, z dobrym skutkiem depresję można i trzeba leczyć. Najlepsze efekty daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Pierwsze kroki moim zdaniem należy skierować właśnie do lekarza psychiatry, który postawi diagnozę, ustali dla Pana plan leczenia farmakologicznego i dopiero później pomyśleć o poszukaniu psychoterapeuty. Wszystko to jest możliwe w ramach NFZ. Gdyby pojawiły się myśli o samobójstwie lub zamiary jego popełnienia proszę bezzwłocznie zadzwonić na pogotowie, udać się na SOR lub w sytuacjach, gdy nastrój się pogarsza, chce Pan porozmawiać lub potrzebuje wsparcia, proszę zadzwonić pod telefon zaufania - nr dostępny jest w internecie. W razie pytań może Pan także napisać do mnie pod adres m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl Pozdrawiam i życzę Panu zdrowia i powodzenia.