Problem z nietolerancją swojego wyglądu

Narcyzm ? Witam mam 21 lat i od prawie roku borykam się z problemem akceptacji siebie. A mianowicie nie toleruje swojego wyglądu, swojej twarzy, włosów i budowy ciała. Kiedy patrze w lustro to czuję się bardzo przygnębiony bo przecież JA nie mogę tak wyglądać, dodatkowo dochodzi uczucie obrzydzenia i wstydu. Nigdy nie przypominam sobie żeby ktoś mówił mi że coś ze mną nie tak, mimo tego czuję się "gorszy od innych". Zdaje sobie sprawę że mogę na coś chorować, co to może być ?

Brak akceptacji siebie i poczucie bycia gorszym trudno nazwać "chorobą", ale na pewno potrafią bardzo utrudnić życie. Można to nazwać "zaburzeniem", i pracować nad zmianą w ramach psychoterapii. Jest to raczej praca długoterminowa, ale warto ją podjąć na początku dorosłego życia. To, jak Pan o sobie myśli i siebie przeżywa, decyduje przecież o Pana wyborach, o tym jak Pana losy się potoczą. Teraz może Pan jeszcze wiele zmienić.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Szanowny Panie,

zaburzenia obrazu własnego ciała, poczucie jego nieadekwatności, można nazwać dysmorfofobią. Powoduje ona znaczne utrudnienie w życiu codziennym, nawiązywaniu relacji społecznych, odczuwaniu satysfakcji z życia i samego siebie. Aby ocenić na ile przedstawiany przez Pana problem spełnia wymogi diagnostyczne tego zaburzenia musiałby Pan udać się na konsultację do psychologa. My służymy taką - także przez Skype. Zajmujemy się zaburzeniami obrazu ciała, sylwetki i jedzenia.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org