Dlaczego podczas gastroskopii test na helicobacter wyszedł ujemny?

Dzień dobry. Proszę o udzielenie odpowiedzi jak to jest mozliwe że po badaniu kału antygent na Helicobater Pyroli wychodzi dodatni ( lekarz przepisał mi na to lek Pylera) a podczas badania gastroskopii test wyszedł ujemny. Dodatkowo stwierdzono u mnie nadżerkowe zapalenie śluzówki zoladka, które m.in. powoduje H.p. To znaczy że jest ta bakteria czy nie? A może jest w jelitach a w żołądku jej nie ma? Wiem że na odwrót taka sytuacja jest możliwa (w kale brak a w gastroskopii wykryta). Nie wiem czy brać lek Pylera w takiej sytuacji. Pozdrawiam. Krzysztof

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że podjął Pan już diagnostykę przewodu pokarmowego. Nie wspomniał Pan jednak, czy aktualnie występują pewne objawy, świadczące o stanie zapalnym przewodu pokarmowego. Istotne jest, czy dany lek został przyjęty przed badaniem.

Możliwe, że test z próbki kału nie wyszedł wiarygodny. Zazwyczaj powinno opierać się na badaniu histopatologicznym pobranym w czasie gastroskopii. Test urazowy jest najlepszą metodą diagnostyki zakażenia Helicobacter pylori.

Najlepszym postępowaniem byłoby powtórzenie testu z kału oraz wykonanie testu z krwi w kierunku zakażenia tą bakterią. Po takim postępowaniu specjalista powinien ocenić miarodajność badania oraz zdecydować o kontynuacji lub modyfikacji leczenia.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/test-ureazowy-diagnostyka-helicobacter-pylori-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/zakazenie-helicobacter-pylori

https://portal.abczdrowie.pl/helicobacter-pylori

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.