Drętwienie w nadgarstkach i bóle rąk

Bol nadgarstka. Witam. mam 50 lat ,duzo maluje ,od dawna boli mnie prawa reka w nadgarstku. W nocy mam dretwienie reki palcow ,nie spie po nocach. Zaczyna mnie tez dretwiec juz lewa reka ,a wlasciwie palce. Strzela mi w kostkach reki i barku. Moze ma to tez cos wspolnego z menopauzo ,bo od 3miesiecy przestalam miesiaczkowac?bo bole nasilily sie bardziej od tego czasu. Bardzo dziekuje za odpowiedz.

Szanowna Pani

Dolegliwości, które Pani opisuje jakkolwiek mogą być spowodowane różnymi przyczynami, to wzgledu na to, że jak Pani podała - dużo Pani maluje, fakt niedawnej menopauzy oraz bóle nocne można podejrzewać u Pani tzw.zespół cieśni kanału nadgarstka. Aby zdiagnozować przyczynę konieczne są następujące badania : RTG ręki AP i SKOS, RTG nadgarstka BOCZNE, EMG w kierunku neuropatii nerwu pośrodkowego i/lub USG nadgarstka.
Najistotniejsze będzie tu wykonanie EMG, dzięki któremu dokładnie można wykryć miejsce ucisku nerwu. Jeśli wynik będzie wskazywał ucisk nerwu pośrodkowego, konieczny będzie zabieg - przecięcie tzw. troczka zginaczy. Nie należy z tym zbytnio zwlekać, ponieważ ucisnięty nerw ulega stopniowej martwicy i zwlekanie z operacją może nieodwracalnie go uszkodzić. Natomiast operacji nie należy się obawiać - trwa 30min,odbywa się w znieczuleniu miejscowym i po 2godz można opuścić szpital. Rehabilitacja po zabiegu trwa 3 tygodnie. Objawy ustępują tuż po operacji, chyba że doszło do martwicy nerwu, wówczas mogą utrzymywać się kilka miesięcy, a nawet lat.
Na stronie www.klinikanadgarstka.pl - znajdzie Pani użyteczne informacje dotyczące tej choroby i możliwe sposoby leczenia. W razie pytań proszę śmiało do mnie przedzwonić (tel.: 607665567) - na tyle na ile będę umiał Pani doradzę.

Z wyrazami szacunku
lek. Jędrzej Kosmowski