Mężczyzna

Mam synka 1,5 roku. Śpi raz w dzień (od 12 lub 13 do 14 lub 15), a na noc zasypiał tak 21-22. Całej nocy nie przesypiał nam nigdy, ale budził się tylko po to, żeby dać mu pić. Ostatni tydzień jest masakrą. Pojechaliśmy w poniedziałek do domku nad jezioro. Tam nie było możliwości, żeby zabrać łóżeczko, więc Kuba spał z mamą. Byliśmy tam 3 noce. Następnie pojechaliśmy do dziadków, gdzie Kuba był już wielokrotnie i zdarzało się, że zasypiał trudniej pierwszej nocy, ale myśleliśmy, że związane jest to ze zmianą miejsca. Tym razem było dużo gorzej. Zawsze usypiamy, wkładając go do łóżeczka, dając smoczek i pieluszkę i siedząc obok, czekamy aż zaśnie. Często trochę pomarudzi, czasem ze dwa razy wstanie, ale nie trwa to długo, zazwyczaj 15 min, max. pół godziny. Jak wspomniałem, tym razem było dużo gorzej, cały czas głośno krzyczał (żadnej łzy), aż był cały spocony, więc wyjmowaliśmy go z łóżeczka i pozwoliliśmy mu jeszcze 0,5 godziny pobiegać i kolejna próba, i kolejna. Pierwszej nocy zasnął ok. 23, a następnej też po 22. U dziadków byliśmy 3 noce. Każdej nocy było to samo przy zasypianiu, a dodatkowo, gdy budził się na picie, to strasznie krzyczał (nie było tak, że nie dawał się dotknąć jak piszą niektóre mamy). Jak go przebudziliśmy i powiedzieliśmy, że jest wszystko ok, że jest mama i tata, to nosząc go na rękach zasypiał, ale nie było mowy o włożeniu go do łóżeczka. Łóżeczko u dziadków ma takie samo jak w domu (mamy łóżeczko turystyczne). Po powrocie do domu problem nadal występuje. Co mamy robić? Czy należy kłaść dziecko spać nawet jak nie chce? Co jest powodem jego krzyków w nocy?

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam!

Płacz przed zaśnięciem to problem u wielu niemowląt/dzieci. Część z nich może być związana z przyczynami, które mogą zostać wykryte lub zasugerowane podczas badania dziecka przez pediatrę, w pozostałych przypadkach rozwój dziecka przebiega prawidłowo, a przyczyna wydaje się być nieuchwytna.

Sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Prawidłowy sen zapewnia dziecku odpowiednią ilość energii do poznawania "nowego" dla nich świata. Maluszki, które mają kłopoty z zaśnięciem są zmęczone i często swoje zmęczenie wyrażają płaczem i zasypiają dopiero gdy są skrajnie wykończone. Taki stan rzeczy często niepokoi rodziców.

Trudno ustalić konkretną przyczynę. Najlepiej po wykluczeniu ewentualnych problemów zdrowotnych przez pediatrę skonsultować się z psychologiem dziecięcym, który pomoże ustalić odpowiednie metody jak zachęcić dziecko do snu.

Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Rozwój dziecka – W pierwszym roku życia rozwój dziecka przebiega w imponującym tempie. Każdego dnia maluch zdobywa nowe doświadczenia, codziennie zaskakuje rodziców nowymi umiejętnościami. Niektóre młode mamy martwią się o to, czy ich maluszek we właściwym czasie zaczyna gruchać, naśladować odgłosy, uśmiechać się, raczkować, stawiać pierwsze kroki, wypowiadać niezgrabnie słowa itd.
  • Pierwszy rok życia dziecka – Pierwszy rok życia dziecka to niesamowita przygoda. Niemalże każda mama od momentu narodzin swojego pierwszego dziecka zaczyna śledzić i uważnie obserwować pociechę, czy rozwija się zgodnie z normami. Młoda mama studiuje siatki centylowe, poradniki i gazety, by sprawdzić, czy rozwój dziecka jest prawidłowy.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach