Ile razy w tygodniu należy biegać, aby mieć kondycję w wieku 13. lat?

Ile razy w tygodniu biegać by mieć kondycje w wieku 13 lat.

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Myślę, że 3 razy w tygodniu nie zaszkodzi, dystanse niezbyt forsujące. Organizm w tym wieku nie potrzebuje dodatkowych stresorów w postaci nadmiaru wysiłku. Polecam prowadzić ogólnie aktywny tryb życia i nie skupiać się szczególnie na jednej dyscyplinie.
Co do diety - aby mieć dobrą kondycję, należy dostarczyć sobie wszystkich niezbędnych składników i wodę, najlepiej z cytryną. W przypadku dużego wysiłku wodę można zamienić na napój izotoniczny, ale proszę zwracać uwagę na zawartość cukru.
Podstawą diety powinny być warzywa, mięso, drób, ryby, tłusty nabiał, jaja, zdrowe tłuszcze (masło, oliwa, olej kokosowy, a nawet smalec), owoce jagodowe, kasze, orzechy. Zalecam ograniczyć chleb i makarony oraz płatki śniadaniowe - to puste kalorie i prawie zerowa wartość odżywcza. Zalecam pic tran.
Powodzenia!