Interpretacja beta-HCG a wynik badania usg?

Witam serdecznie

Dzisiaj zrobiłam badanie beta HCG i wynik 2108 mIU/ml. Ostatni okres miałam 15 kwietnia. Ostatnie miesiączki (3 m-ce) miewałam bardzo nieregularne - w odstępach ok.35 dni. Czy mogę prosić o pomoc w interpretacji wyniku?

Z badania usg wynika, że to dopiero pocz.4 tygodnia ciąży (badanie było dzisiaj), a poprzednie tydzień temu i zarodek tylko bardzo niewiele urósł, praktycznie wcale. Bardzo się tym niepokoję. Czy mam szanse, że jeszcze wszystko może być prawidło?

Bardzo proszę o pomoc, za co z góry dziękuję!!

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Przedstawiony wynik beta hcg odpowiada wartością prawidłowym dla 5 tygodnia, więc na podstawie tego jednego wyniku nie ma niepokojących przesłanek. Można powtórzyć badanie np. za 7 dni by stwierdzić, czy stężenie hormonu zwiększa się, czy też niepokojąco utrzymuje się na stałym poziomie lub maleje.

W tak wczesnej ciąży w badaniu usg jest niewiele pewnych cech, prócz pomiaru zarodka. Na pewno decydującym czynnikiem rokownieczym będzie, fakt czy w usg przezpochwowym w okolicach 6 tygodnia ciąży zostanie uwidoczniona akcja serca zarodka.

Proszę być dobrej myśli i zgłosić się na badanie kontrolne zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Tutaj znajdzie Pani artykuł na temat, jakie badania należy przeprowadzić w ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!