Jak często powtarzać badania na toksoplazmozę w ciąży?

Witam, Jestem w 11 tygodniu ciąży. Badanie na toksoplazmozę robiłam przed ciążą i w 8 tygodniu ciąży. Z badań wynika, że nigdy nie przechodziłam toksoplazmozy i nie mam odporności. Bardzo proszę o inf. jak optymalnie często powinnam powtarzać badania, żeby w razie zakażenia jak najszybciej rozpocząć ewentualne leczenie i zminimalizować wpływ na płód i mieć pewność, że dziecku nic nie zagrozi. Dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Każda kobieta w ciąży rutynowo ma wykonywane badania w kierunku tej choroby. Specjaliści na całym świecie zalecają wykonywanie takich testów nawet zanim kobieta zajdzie w ciążę, ale w Polsce właściwie się tego nie praktykuje. Zarazić się toxoplazmozą można zawsze i wszędzie. Wiadomo, że nie będzie Pani oznaczał przeciwciał co dwa dni. Warto wykonać powtórne oznaczenie w razie wystąpienia infekcji grypopodobnych itp.