Jak często powtarzać scyntygrafię?
Dzień dobry. Mam niedoczynność tarczycy, Hashimoto , 3 i pół roku temu miałam zrobiona scyntygrafie tarczycy, wykazała ciepłe guzki, niegroźne, usg tarczycy również robione 3 miesiące temu bez większych zmian z będąc z zeszłego roku. Ostatnio lekarz ogólny zlecił mi ponowne zrobienie scyntygrafii ,czy to jest ko konieczne?, Co ile miesięcy , lat można powtarzać scyntygrafie.?

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
sugerowałabym konsultacje u endokrynologa, bo tylko lekarz tej specjalności może zadecydować o wykonaniu scyntygrafii. Choć jest to badanie bezpieczne i pozostające bez wpływu na zdrowie człowieka, to nie zawsze istnieje konieczność uciekania się do tej metody diagnostycznej. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-izotopowe-tarczycy.
Scyntygrafię zazwyczaj wykonuje się przy nadczynności tarczycy, by ustalić przyczynę oraz rodzaj leczenia tego zaburzenia. Do ustalenia wskazań do biopsji czy usunięcia guzków wystarczy zazwyczaj badanie USG.
Jeśli chodzi o przeciwwskazania do badania, to, podobnie jak w przypadku badań radiologicznych, nie należy wykonywać scyntygrafii u kobiet w ciąży. Poza tym badanie można wykonywać wielokrotnie (nawet u noworodków), ponieważ promieniowanie jest nawet mniejsze niż podczas badania TK
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie.