Jak długo trwa epizod mieszany w ChAD?

CHaD epizod mieszany Od ponad roku w karcie w poradni zdrowia psychicznego mam stwierdzony epizod mieszany. Zastanawia mnie czy diagnoza jest prawidłowa... I czy w ogóle jest możliwe, aby ten epizod tak długo trwał? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o długości trwania epizodu mieszanego. O mani i depresji jest sporo w internecie, o epizodzie mieszanym niewiele. Jak długo trwa epizod mieszany?

Witam,

epizody mieszane w ChAD stanowią dość duże wyzwanie- zarówno diagnostyczne (równoczesne występowanie objawów maniakalnych i depresyjnych jest trudne do zdiagnozowania) jak również terapeutyczne. Nie znam danych dotyczących przeciętnego czasu trwania takiego epizodu- w praktyce zdarzają się zarówno stany krótkie (kilkudniowe), kilkutygodniowe i dłuższe- częściej występują jednak te krótsze.
W przypadku dłuższego trwania stanu mieszanego zalecałbym kontrolę funkcji tarczycy- gdyż dosyć częstym jest jego występowanie z zaburzeniami hormonów tarczycy, co dotyczy szczególnie kobiet.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Diagnoza poradniana ma charakter przede wszystkim informacyjny (zarówno dla lekarza, jak i terapeuty czy farmaceuty), często nie zmienia się jej nawet w okresie remisji objawów. Jeśli ma Pani wątpliwości co do swojej diagnozy, warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Będzie potrafił najlepiej wyjaśnić przyczynę, związek z objawami, a także stan choroby.