Jak do końca wakacji schudnąć 10 kg?

Mam 15 lat wzrost 170 i wagę 60 kg. Wiem, że ważę prawidłowo, ale moim marzeniem jest naprawdę schudnąć te 10 kg. Przynajmniej 7 kg. Moim największym problemem są ramiona, uda, łydki, a przede wszystkim szerokość bioder i pośladków. Bardzo ubolewam nad moim aktualnym wyglądem. Odżywiam się zdrowo, od 2 tygodni nie jem w ogóle słodyczy, ćwiczę 1,5 godziny dziennie i jem co 3 godziny, nie widzę jednak żadnych rezultatów. Proszę o pomoc.
15 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Twoja waga jest oczywiście prawidłowa i nie musisz się odchudzać - aktualnie współczynnik BMI wynosi 20,76. Przy spadku wagi do 53 kg (czyli o 7 kg mniej) BMI będzie na dolnej granicy normy (18,34). Musisz wziąć pod uwagę, że masz tylko 15 lat i organizm jeszcze się rozwija, a co za tym idzie potrzebuje odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Stosowanie drastycznych diet ograniczających kalorie jest niewskazane, bo może doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych.
Oczywiście jak najbardziej możesz zastosować się do zasad zdrowego odżywiania: co najmniej 5 posiłków w regularnych odstępach czasowych, z czego ostatni posiłek ok. 3 godziny przed snem, najlepiej czystobiałkowy. Śniadanie powinnaś spożywać do 1h od przebudzenia. Pamiętaj także, aby dużo pić (co najmniej 1,5-2l/dobę). Jedz dużo warzyw i owoców (witaminy), nie rezygnuj z mięsa (źródło żelaza).
Bardzo dobrze, że ćwiczysz. Nie napisałaś jakie ćwiczenia stosujesz, ale myślę, że powinnaś spróbować zarówno ćwiczeń aerobowych (rower, bieganie, basen, skakanka, rolki itp), jak i siłowych, które podkreślą mięśnie i wymodelują sylwetkę.
Jeżeli chodzi o ćwiczenia na poszczególne partie mięśni polecam programy z serii 8 minute (na każdą partię ciała) oraz Tamilee Webb.

Pozdrawiam serdecznie!