Chciałabym schudnąć 10 kg w ciągu miesiąca

Witam, mam 29 lat. 170 cm wzrostu i ważę 72 kg. Ostatnio przytyłam prawie 8 kg, ponieważ jest lato, wieczorkami często piło się piwko z soczkiem, jadło fast foody. Bardzo bym chciała schudnąć 10 kg w miesiąc, ponieważ mam kuzyna wesele. A boczki i brzuch strasznie mi przeszkadzają!!! Pozdrawiam, Karolina.
29 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Utrata 10 kilogramów w ciągu miesiąca jest bardzo mało realna i doprowadziłaby najpewniej do efektu jo-jo.
W odchudzaniu ważne jest nie tyle zastosowanie odpowiedniej diety, ale zmiana trybu odżywiania i wprowadzenie pewnych zasad na całe życie. Jeżeli po diecie wróci Pani do starych nawyków żywieniowych to duża szansa, że kilogramy wrócą z nawiązką.

Warto spróbować zmodyfikować tryb odżywiania i wdrożyć kilka zasad zdrowego odżywiania, a jednocześnie dostosować dietę do swoich upodobań.
Oto kilka wskazówek, na których warto się oprzeć:
- 5-6 posiłków dziennie, regularnie co 3-4 godziny
- śniadanie do godziny po przebudzeniu. Zalecany jest schemat: produkt zbożowy + produkt białkowy + owoc. Proponuję zamienić białe pieczywo na pełnoziarniste i wykluczyć masło/margarynę.
- kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe (jogurt, jajecznica, omlet, twaróg).
- co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
- wykluczenie nadmiaru cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (smażonych potraw),
- jedzenie chudych mięs oraz ryb,
- jedzenie warzyw oraz owoców (źródło błonnika)
- ograniczenie produktów mącznych- białego pieczywa oraz makaronów, muesli, ziemniaków. Należy wybierać produkty pełnoziarniste i brązowy ryż.

Do diety warto dołączyć aktywność fizyczną. Można wybrać dowolny rodzaj sportu, wedle preferencji i możliwości: rower, siatkówka, bieganie, skakanka, pływanie, itp. Przykładowo w postaci treningu aerobowego (docelowo co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu).
Do tego polecam ćwiczenia na poszczególne partie ciała (ramiona, brzuch, nogi) - brzuszki, nożyce, pompki, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minutę, czy Tamilee Webb.

Pozdrawiam.