Metformax a jego działanie

Dzień dobry, witam bardzo serdecznie. Mam 65 lat, mam nadwagę i wykryto u mnie cukrzycę. Wcześniej nie leczyłam się na nią. Mój poziom cukru we krwi rano wynosi około 180, natomiast później po posiłkach nie przekracza 220 (podaję takie średnie z codziennych pomiarów). Od 2 dni zażywam lek Metformax 850 (2 x 1 tabletki dziennie) i spadek glukozy jest minimalny - tak mniej więcej 10 jednostek. Chciałabym się dowiedzieć na jakiej zasadzie działa ten lek? Czy zmniejszenie glukozy powinno być natychmiastowe (czyli wtedy okazuje się, że lek nie działa na mnie) czy trzeba jeszcze na efekty poczekać? A jeśli nie działa to co w takiej sytuacji zrobi lekarz? Czy dokłada się wtedy kolejne leki? Czy może są jakieś zamienniki leku Metformax, które stosuje się w przypadku, gdy nie działa sam Metformax? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź, Krystyna.

Szanowna Pani,

Podstawowym postępowaniem po rozpoznaniu cukrzycy typu 2 (a na taki typ cukrzycy prawdopodobnie Pani choruje) są zalecenia dotyczące zmiany stylu życia. Dotyczy to głównie ograniczenia ilości spożywanych kalorii i wzrostu aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o dietę należy unikać słodyczy we wszelkiej postaci i owoców oraz ograniczać ilość produktów zawierających węglowodany czyli np. pieczywo, ziemniaki, ryż, makaron. Redukcja masy ciała rzędu 3 – 4 kg pozwoli w znaczący sposób poprawić Pani wyniki. Przy zastosowaniu skutecznej diety często leki przeciwcukrzycowe przestają być potrzebne.

Kolejnym elementem leczenia niefarmakologicznego cukrzycy typu 2 jest wysiłek fizyczny. Myślimy o spacerach, chodzeniu po schodach (zamiast używania windy), taki regularny wysiłek fizyczny (najlepiej codzienne spacery po 40 – 60 min) pozwala w znaczący sposób poprawić metabolizm glukozy w Pani organizmie.
Metformina (np. Metformax) od pewnego czasu, ze względu na swoją skuteczność, bezpieczeństwo, dobrą tolerancję jest lekiem „pierwszego rzutu” w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest stosowana od wielu lat, powoduje poprawę metabolizmu glukozy w mięśniach, tkance tłuszczowej, wątrobie, powoduje że insulina (hormon obniżający stężenie glukozy we krwi) ma lepsze działania na tkanki docelowe i przez to obniża stężenie glukozy we krwi zarówno na czczo jak i po posiłkach. Dawka maksymalna to 3 g na dobę, zwykle podzielona na trzy porcje podawane przed posiłkami. Dodatkowym działaniem metforminy jest redukcja masy ciała.

Po zastosowaniu metforminy musi upłynąć pewien czas (nawet kilka tygodni), aby wystapiło jej pełne działanie. Zwykle skuteczność leczenia oceniamy dopiero po 2 – 3 miesiącach. Przypominam, że docelowe wartości stężenia glukozy na czczo to około 100 mg/dl, a po posiłkach powinny wynosić do 140 mg/dl.
Pani wyniki są zbyt wysokie, jednak trzeba pamiętać że to dopiero początek leczenia. Mam nadzieję, że po jakimś czasie zaobserwuje Pani zmniejszenie ich wartości. Jeżeli nie, to Pani lekarz prowadzący albo zwiększy dawkę metforminy albo doda inny lek przeciwcukrzycowy. Jeszcze raz podkreślę, że ograniczenia dietetyczne i wysiłek fizyczny są najlepszym, często w pełni wystarczającym „lekiem” na cukrzycę typu 2.

Pozdrawiam serdecznie
Maciej Pawłowski

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Magdalena Mroczek

Metformax to metformina, czyli preparat podawany doustnie w postaci tabletek w leczeniu cukrzycy typu II. Chociaż istnieje on na rynku już ponad 50 lat, mechanizm jego działania nie został cały czas dobrze poznany i wyjaśniony.

W badaniach wykazano, że metformina zmniejsza stężenie glukozy we krwi o około 25-30 proc., poprzez zmniejszony wychwyt pewnych substancji przez wątrobę. Poza tym metformina zwiększa transport glukozy do komórek, poprzez zmiany występowania jej transporterów na powierzchni komórek oraz zmniejsza transport jelitowy glukozy. Poza tym, w nie do końca jeszcze wyjaśniony sposób, metformina ma działanie hipotensyjne, oddziaływuje na śródbłonek i ma działanie przeciwmiażdżycowe.

Metformina to standardowe leczenie cukrzycy typu 2. Najpierw jednak powinno się opanować zbyt wysoki cukier poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli to nie skutkuje, dopiero wtedy powinno się zastosować metforminę.

Metformina przyjmowana jest w postaci tabletek doustnych, przed posiłkiem w maksymalnej dawce dziennej 3 g. Jak wszystkie leki doustne, zaczyna działać dopiero po pewnym czasie. Pierwszych efektów można spodziewać się po kilku tygodniach, a czasami trzeba na nie czekać 2-3 miesiące. W Pani przypadku jest więc za wcześnie na efekty, lek należy przyjmować dalej, w ustalonej przez lekarza dawce. Trzeba pamiętać, że wraz z metforminą trzeba cały czas stosować aktywność fizyczną i odpowiednią dietę.