Jak interpretować wynik badania prolaktyny i testosteronu?

Prolaktyna i testosteron podwyższone. Prolaktyna: 41,90 ng/ml przy normie: 4,79-23,30 Testosteron: 66,65 ng/ml przy normie: 8,40-48,10 Prosze o interpretacje i pokierowanie mnie dalej. Dziekuje.

Lek. Wojciech Zygmunt

Wyniki świadczą i hiperprolaktynemii oraz hiperandrogenemii. Konieczne jest poszukiwanie przyczyn tego stanu. Hiperandrogenemia często występuje w zespole policystycznych jajników i jest jednym z kryteriów rozpoznawczych. Hiperprolaktynemia występuje u ok. 30% osób z tym zaburzeniem. Należy wykonać USG przezpochwowe, oznaczenia innych hormonów (LH, FSH, estriadiol, TSH). Warto wykonać oznaczenie glukozy na czczo. Diagnostykę i leczenie powinien prowadzić doświadczony ginekolog. Pozdrawiam i życzę zdrowia.