Jak karmić dziewięciomiesięczne dziecko po usunięciu fragmentu jelita?

Problem dotyczy mojej 9-miesięcznej córki. Dwa tygodnie temu przeszła zabieg usunięcia 30 cm jelita cienkiego, tzw. wgłobienie u niej splątały się dwa jelita cienkie. Po wyjściu ze szpitala każdy lekarz zaleca inny rodzaj diety. Co mogę jej podawać do zjedzenia i picia a czego nie?

KOBIETA, 1 LAT ponad rok temu

Witam! Przez pierwszy okres (około 2 miesiące) po operacji należy stosować dietę łatwostrawną, papkowatą. Szkoda, że nie podała Pani informacji, który odcinek jelita został usunięty, ponieważ również to wpływa na rodzaj diety oraz stopień rozdrobnienia. Jeżeli mówimy o odcinku jelita czczego lub kręte pokarmy stałe mogą być wprowadzone szybciej. Proszę początkowo wprowadzać dziecku kleiki ryżowe, kasza manna, kleik kukurydziany na mleku modyfikowanym, jogurt naturalny z owocami np. maliny, jagody, banan, nektarynka. Na obiad proszę podawać mięso - gotowana pierś z indyka lub dorsz, morszczuk, z ryżem, ziemniak oraz gotowana marchewką lub buraczkami albo pokrojony pomidor bez skórki, na deser można kisiel z tartym jabłuszkiem, budyń na mleku modyfikowanym, galaretka owocowa, tarte owoce.

Proszę unikać dań z dużą zawartością błonnika jak kasza gryczana, gruba kasza jęczmienna, pieczywo pełnoziarniste, śliwka, ogórek, kapusta, potrawy smażone, zawierające ocet. Do picia proszę przygotowywać napar z siemienia lnianego - przyspiesza regenerację błony śluzowej żołądka, napar z rumianku, z kopru włoskiego. Proszę dziecku podawać posiłki w małych objętościach, ale częściej. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek