Jak leczyć ten świąd odbytu?

Moim wstydliwym problemem jest świąd odbytu, mam jakby pogrubienie? Często na papierze toaletowym zostaje delikatna krew. Dolegliwość mam ok 2lata i prawdopodobnie wiążą się z tym krosty na skórze głowy, tylko we włosach, twarz czysta (jelita często są problemem trądziku?), które mam tak samo długo. Byłem u wszystkich możliwych dermatologów w mieście, leki pomagaja tylko na czas stosowania(na krosty), więc wydaje mi się, że to własnie jelita są przyczyną. Wcześniej użyłem 3 czopków na hemoroidy ale było bez zmian więc zaprzestałem, być może zbyt krótko stosowałem? Wstydliwy problem, zwłaszcza że mój lekarz rodzinny leczy wszystko witamina C.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skoro lekarz rodzinny ma takie podejście, dobrze byłoby udać się do innego specjalisty.

Świąd odbytu, zgrubienie w okolicy odbytu oraz ślady krwi na papierze toaletowym sugerują obecność guzków krwawniczych określanych potocznie hemoroidami. Diagnozowaniem oraz leczeniem tej jednostki chorobowej zajmuje się proktolog, dlatego proszę poszukać lekarza posiadającego tę specjalizację.

Hemoroidy niekoniecznie muszą mieć związek ze zmianami skórnymi występującymi na skórze głowy. Takie objawy daje zapalenie mieszków włosowych, alergia, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca czy grzybica.

Jak Pan wspomina krostki te mogą mieć również związek z chorobami jelit. Więcej na ten temat można przeczytać w jednym z naszych artykułów pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/krostki-na-skorze-moga-zwiastowac-problemy-z-jelitami-nie-ignoruj. Warto więc zadbać o dietę.

Życzymy Panu, aby znalazł Pan lekarza, który spojrzy na problem szerzej i pozwoli zakończyć diagnostykę oraz zlikwidować problem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.