Jak mam rozumieć tego typu objawy?

Dzien dobry. Mam pytanie odnośnie hormonalnej terapii zastępczej w niedoczynności tarczycy ( nie mam hashimoto) . Od roku biorę euthyrox w dawce na poczatku 25mcg i tak stopniowo , na bazie objawów ( zawsze po zwiększeniu dawki była poprawa 2-3 dni , a następnie objawy znowu wracały ) doszedłem do dawki 150 mcg . TSH dużo poniżej normy , poziom hormonów w górnych granicach , a ja dalej czuję całe spektrum objawów niedoczynności : zimne stopy i dłonie , brak apetytu , odpornośc na infekcje właściwie nie funckjonuje ( chyba 3 lata jestem "przeziebiony" bez przerwy ) , zmiany nastroju , depresja , włosy suche , nie rosną . Prosze o radę jakiegoś doświadczonego endokrynologa co powinienem robić , skoro lekarza nie interesują moje objawy tylko TSH , a jak obciąłem hormon na 100mcg ( ze 125mcg) to sie nie dało zupełnie funkcjonować . Czy fakt że po zwiekszeniu dawki od razu jest poprawa , a po paru dniach objawy znowu wracają świadczy o tym że nadal mam za mało hormonu ? Ja pomimo dużej dawki euthyroxu nadal czuję wszystkie objawy niedoczynności , a żadnych objawów nadczynności . Czy ktoś z szanownych lekarzy zechce mi pomóc? Będę ogromnie wdzięczny.
MĘŻCZYZNA, 38 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Zrozumiałe jest Pana zaniepokojenie i frustracja związana z brakiem poprawy stanu zdrowia pomimo przyjmowania lewotyroksyny (syntetyczny analog tyroksyny – Euthyrox). Objawy związane z niedoczynnością gruczołu tarczowego mogą być bardzo nużące i utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Warto pamiętać, że ustalenie odpowiedniej dawki lewotyroksyny jest procesem indywidualnym i może wymagać wielokrotnych dostosowań dawki leku oraz regularnego monitorowania poziomów hormonów tarczycy. Mowa tutaj nie tylko o TSH (tyreotropina), ale także o wolnym T3 i T4 - https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy-rodzaje-badanie. Fakt, że Pana TSH jest znacznie poniżej normy przy obecnych dawkach Euthyroxu, a jednocześnie Pan doświadcza objawów typowych dla niedoczynności, wskazuje na potrzebę dalszej oceny i dostosowania terapii.

W tej sytuacji kluczowe wydaje się znalezienie endokrynologa, który podejdzie do Pana przypadku holistycznie i uwzględni nie tylko wyniki badań, ale weźmie pod uwagę cały wywiad kliniczny, czyli również symptomy, których nadal Pan doświadcza. W niektórych przypadkach pacjenci z niedoczynnością tarczycy doświadczają poprawy po wprowadzeniu leczenia kombinowanego, czyli przyjmowania lewotyroksyny w połączeniu z liothyroniną (T3), co może być szczególnie pomocne, gdy występują trudności z konwersją T4 do T3 - https://portal.abczdrowie.pl/tyroksyna-rola-niedobor-nadmiar-badania.

Dodatkowo, warto byłoby rozważyć badania, które mogą pomóc zidentyfikować inne potencjalne przyczyny utrzymujących się objawów, takie jak niedobory witamin i minerałów, inne problemy hormonalne czy autoimmunologiczne, które mogą wpływać na Pana ogólne samopoczucie.

Proszę pamiętać, że ma Pan prawo do drugiej opinii lekarskiej i poszukiwania specjalisty, który będzie w stanie lepiej dopasować leczenie do Pana indywidualnych potrzeb. Właściwe wsparcie medyczne może znacząco poprawić jakość Pana życia.

Życzę Panu siły i wytrwałości w poszukiwaniu skutecznego leczenia i szybkiego powrotu do pełni sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.