Jak mam schudnąć? Mam nadwagę...

Witam! Mam na imię Dominika. Mam 15 lat, ważę ok. 60 kg przy wzroście 154. Wskaźnik BMI pokazuje, że mam nadwagę. Źle się z tym czuję. Nie podoba mi się moje ciało, mam trudność z nawiązywaniem kontaktów przez moje kompleksy związane z wyglądem... Ćwiczę jedynie na WF-ie 4 razy w tygodniu. Czasem też w domu, ale rzadko. Nigdy nie stosowałam żadnych diet, nie kontaktowałam się z lekarzem. Nie choruję tez na żadne choroby przewlekłe. Teraz mój jadłospis.... a wiec tak: Kiedy chodzę do szkoły (dzień powszedni): Rano na śniadanie o 6.00 jem zazwyczaj płatki z mlekiem (czasem zastępuje je kanapką z np. pomidorem) Następny posiłek mam o godz. 10.00. Jest to obiad w szkole (nie jem obiadu w domu, bo w szkole według mnie lepszy ;p) i nigdy nie wiem co to będzie. Później jem w domu o 15.00 (wtedy wracam ze szkoły) lub parę minut po 15. Wtedy jem co mi wpadnie w ręce-jogurty, kanapki, jakiś gorący kubek albo coś w tym rodzaju, czasem znów płatki. Tego posiłku nie da się uściślić... Następnie od godziny ok. 16.30 do godz. 20.30 jem co chwilę... nie tuczę się, nie jem nie wiadomo jak dużo, ale jem np. jabłko, kanapki, jogurt czy paluszki. Paluszki starczają mi czasem na godzinę i więcej, bo wtedy albo lekcje odrabiam albo gram na komputerze... i tak przez cały czas. Jednak o godz. 20.30-21.00 jem kolacje, najczęściej znowu płatki, jogurt lub kanapkę. A teraz weekend...: To jest istny koszmar.!.. W weekendy i dni w których nie chodzę do szkoły (ferie, wakacje) jest tak jak między godzinami 16.30 a 20.30 w dni powszednie. Nie będę tego przepisywać bo jest na prawdę identycznie. Teraz się trochę wytłumaczę. Mogłabym postarać się jeść regularnie, ale nie wiem jak się zabrać za to. Nie wiem co jest dobre na śniadanie, kolacje czy na inne posiłki, więc jem to co jest. Byłabym wdzięczna gdybym w odpowiedzi przeczytała co mogę jeść w czasie danego posiłku. Proszę o pomoc i z góry dziękuję! ;* xD

Witaj Dominiko,

rzeczywiście Twoje BMI wskazuje na nadwagę.
W Twoim wieku najbardziej skuteczne będzie nauczenie się zdrowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej.
Słusznie zauważasz, że głównym błędem jaki popełniasz jest brak regularności oraz podjadanie. Przez to oczywiście zjadasz więcej niż Twój organizm potrzebuje i stąd te zbędne kg.

Jak się zabrać do pracy nad regularnością? Pomogą Ci w tym zdrowe nawyki żywieniowe.

Przede wszystkim ustal 5-6 pór posiłków, optymalnie co 3 godziny (minimum 2, maksimum 4) i koniecznie się ich trzymaj. Oczywiście musi to być realne do wykonania, czyli wtedy kiedy masz przerwę, albo wracasz do domu ze szkoły. Najlepiej jak w komórce ustawisz sobie alarm. Na początku na pewno będzie to trudne, ale z czasem Twój organizm przyzwyczai się.

Druga bardzo ważna sprawa to wybór produktów. Podstawą Twojej diety powinny być produkty zbożowe z pełnego przemiału (płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty, grube kasze tj. gryczana, ciemne makarony, naturalny ryz), natomiast powinnaś unikać produktów zawierających cukier i białą mąkę(słodycze, pieczywo cukiernicze tj. drożdżówki, jasny chleb, jasne makarony).

Jedz dużo warzyw, w zasadzie możesz je jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka).
Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu, z jogurtów wybieraj naturalne.
Jedz chude mięso (drób), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.

Dodatkowo - koniecznie zrezygnuj z produktów tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie soli.

Pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie

(więcej wskazówek dot. wyboru produktów znajdziesz w Piramidzie Zdrowego Żywienia:
 http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#piramida)

Wazne tez jest, aby dobrze się wysypiać, dlatego, że niewystarczająca ilość snu powoduje zaburzenia wydzielania hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu, co w Twoim przypadku może przyczyniać się do częstego podjadania.

No i koniecznie zwiększ ilość ruchu na dzień. Nie chodzi o to, żeby wykonywać wyczerpujące ćwiczenia. Świetne efekty daje np. szybki marsz, ale musisz na niego poświęcić 30-40 minut dziennie, kilka razy w tygodniu. Może to być tez basen, taniec, łyżwy, narty. Pamiętaj jednak, ze w aktywności bardzo ważna jest systematyczność.

Co do pomysłów na śniadania i kolacje to znajdziesz je w artykułach, do których przesyłam linki:

http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczne-sniadanie
http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczna-kolacja

Pozdrawiam Cię serdecznie i zyczę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska