Jak pomóc chłopakowi, który ma stany lękowe i boi się podejmować decyzji?

Witam. Mam chłopaka, który posiada jakby stany lękowe, boi się ludzi, boi się ich opinii- negatywnych, wstyd, co oni o nim pomyślą, uważa ze nie jest nic wart, boi się podejmować jakiekolwiek decyzje, twierdzi że jest nikim, a jest naprawdę wspaniałym mężczyzną. Ciągle mu to powtarzam, ale nie dociera to do niego. Chciałabym mu pomóc, ale nie wiem jak? Co ja mogę w tej kwestii zrobić? Dodam, że chodzi do psychologa już od roku, i jak twierdzi raz robi krok w przód a później kilka w tył

Witam,
Jeśli Pani chłopak chodzi do psychologa to bardzo dobrze, terapia jest właśnie takim miejscem, gdzie można pracować nad opisanymi przez Panią problemami. W terapii są różne momenty, czasem idzie się szybko do przodu, czasem ma się wrażenie, że stoi się w miejscu lub wręcz cofa do tyłu. To wszystko normalne, problemy, jakie przeżywa Pani chłopak zwykle kształtują się w dzieciństwie i utrwalaja w dorosłym życiu, więc nie tak łatwo je zmienić. To, co Pani może ze swej strony zrobić to motywować chłopaka do pozostania w terapii, podbudowywac go na duchu, aby się nie zniechęcal. Jako kobieta i bliska osoba ma Pani także duże pole do popisu jeśli chodzi o wzmacnianie poczucia własnej wartości chłopaka, proszę jak najczęściej okazywać mu, że go Pani docenia, kocha i akceptuje jego mocne strony, ale i słabości. Proszę starać się stworzyć atmosferę bezwarunkowej akceptacji w związku i po prostu być przy chłopaku, gdy ma gorsze chwile.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Erbel

Witam. Pani chłopak powinien popracować nad własną samooceną. Na podstawie tego co Pani napisała ma na tyle niskie poczucie własnej wartości, że przeszkadza mu to w poprawnym funkcjonowaniu. Dodatkowo proponuje zastanowić się nad zmianą psychologa. Możliwe, że nurt w którym pracuje jest dla niego nieodpowiedni.