Jak poradzić sobie z bólem nóg u 15-latki?

Dzień dobry, Mam pytanie czy jest jakaś rada na ból nóg/kości przy jesiennej/zimowej pogodzie? Moja 15 letnia córka nigdy nie miała nic złamanego a jak tyko przychodzą te sezony to ją zaczyna boleć. Zwykłe tabletki przeciwbólowe nie zawsze się sprawdzają, a teraz że względu na inny lek nie może brać Ibuprofenu który jej najbardziej pomaga. Da się coś z tym zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dolegliwości związane z bólem nóg mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. U wielu osób czynniki klimatyczne, zmiana pogody, jak i sezonowość pór roku wpływa na zwiększenie tych objawów.

Na początku należałoby wykluczyć, czy przyczyną bólu nóg u Pani córki nie są tak zwane bóle wzrostowe. Mogą one występować zarówno wśród dzieci, jak i nastolatków. Objawiają się one jako bolesność, tkliwość, a niekiedy skurcze mięśni nóg. Dolegliwość tą odczuwa się głównie wieczorami i nocą, ale może pojawiać się również w godzinach porannych. Do głównego syndromu bólów wzrostowych można zaliczyć nagłe odczuwanie bólu w goleniach, łydkach oraz za kolanami. Zjawisko to może potęgować wzmożona aktywność fizyczna oraz zmiana pogody, czy pór roku.

Jeśli dolegliwość ta będzie utrzymywać się przez dłuższy czas, proponujemy wizytę u lekarza ortopedy. Specjalista po badaniu przedmiotowych zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki oraz odpowiednim leczeniu.

Należałoby wykonać takie badania, jak: RTG kości, USG kolan, pełną morfologię krwi, CRP, OB, a także poziom kreatyniny, fosfatazy zasadowej, AST i ALT w surowicy krwi. Tylko przy pełnym obrazie badań, będzie można potwierdzić bądź wykluczyć przyczynę tej dolegliwości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bole-wzrostowe-u-dzieci

https://zdrowie.parenting.pl/bol-nog-u-dzieci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.