Kobieta , 20 lat Witam, mam 20 lat i jestem kobietą. Odkąd jestem ze swoim partnerem (1,5 roku) biorę tabletki antykoncepcyjne i współżyjemy bez prezerwatywy. Od tamtej pory również zawsze około tydzień przed miesiączką, pojawiają się upławy o nieprzyjemnym zapachu, swędzenie pochwy, czasami pieczenie przy oddawaniu moczu. Stosowane dotychczas leki przeciwgrzybicze pomagały tylko na chwilę, a dolegliwości znów wróciły i brałam raz w tygodniu, przez kilkanaście tygodni doustny lek przeciwgrzybiczy.Po przerwaniu kuracji (ze względu na długi okres jej stosowania) dolegliwości wracają systematycznie. Pytanie moje jest takie, jak mogłabym pozbyć się raz na zawsze tego? Jak dokładnie rozpoznać, co jest przyczyną tych dolegliwości(jakieś dokładne badania? Jakie badania mógłby zrobić mój partner, pod kątem, czy to on nie jest źródłem nawrotów choroby? Jak ewentualnie, bez robienia badań, mógłby leczyć się partner? Chcę dodać, iż po poradzie lekarza raz partner wziął dawkę leku przeciwgrzybiczego, ale nic to nie zmieniło. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. S.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Joanna Gładczak 78
Lek. Joanna Gładczak Internista, Tychy 78 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!

Wydzielina pochwowa podczas cyklu miesiączkowego się zmienia.
Przed okresem, w drugiej fazie cyklu, staje się mleczno biała, czopowata, gęstsza i absolutnie nie oznacza to, że dzieje się coś złego- jest to fizjologia, chociaż śluz zmienia całkowicie swoją konsystencję.
Bez badania nie da się odpowiedzieć czy na pewno opisywane objawy są wynikiem choroby.
Jeżeli tak, to źródłem infekcji mogą być nie tylko grzyby, ale również bakterie, wirusy, pierwotniaki.
Niestety przyjmowanie terapii antykoncepcyjnej sprzyja rozwojowi infekcji.

Wskazane jest ponowne udanie się do ginekologa i badanie lekarskie. Wart również wykonać badanie ogólne moczu.

Polecam Pani artykuł zamieszczony na naszym portalu:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-grzybicy-pochwy

Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Grzybica pochwy – Grzybica pochwy, czyli inaczej kandydoza pochwy, to infekcja, która dotyka wielu kobiet w każdym wieku. Wywołują ją drożdżaki Candida. Przewlekła grzybica pochwy wymaga, aby leczeniu poddał się także partner chorej, nawet jeśli nie ma u niego żadnych objawów.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach