Jak poradzić sobie ze śmiercią ojca?

Ponad 2lata temu zmarl mi Tato. Jego smierc byla zaskoczeniem i do tej pory nie moge sie z tym pogodzic. Ciagle o nim mysle, czasami ogarnia mnie strach jak pomysle ze jego juz z nami nie ma, zadaje sobie tysiace pytan na ktorych nie ma odpowiedzi...Jak mam sobie z tym poradzic bez wizyty u specjalisty? Ogolnie przeraza mnie smierc i mam czasami wrazenie ze moge zaraz umrzec.

Szanowna Pani,
przedłużająca się żałoba (po roku) i lęki związane ze śmiercią - lęk egzystencjalny; w przypadku świadomości własnej śmiertelności, wszystkie te zjawiska psychologiczne wymagają specjalistycznego leczenia metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Ze specjalistą łatwiej będzie zrozumieć problem.
Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Może nie warto tak się bać wizyty u specjalisty?
Dobry psycholog, czy psychoterapeuta udzieli wsparcia w momentach trudnych, pomoże uporać się z niedokończoną żałobą.

Pozdrawiam
Agnieszka Jabłonowska

Witam Pana,
Śmierć bliskiej osoby jest zawsze wstrząsającym przeżyciem,
któremu zwykle towarzyszy dezorientacja, smutek, płacz, gniew,
lęk, poczucie winy, osamotnienia, poczucie przytłoczenia,
poczucie nieszczęścia, rozdrażnienie i wiele innych przykrych
uczuć i emocji nad którymi trudno zapanować.
Pogodzenie się ze stratą bliskiej osoby zawsze wymaga czasu.
Z upływem czasu jednak emocje i przykre uczucia związane
ze śmiercią bliskiej osoby powinny stopniowo słabnąć.
Po kilku miesiącach zwykle stopniowo powraca umiejętność
odczuwania przyjemności i prowadzenia satysfakcjonującego życia.
W Pana przypadku proces adaptacji nadmiernie się przedłuża,
a cierpienie związane z bolesną utratą wciąż się utrzymuje.
Zmarli zawsze pozostaną częścią naszego życia i pozostawiają
szczególny znak w naszych sercach…
Jeżeli jednak nadal odczuwa Pan głęboki smutek, wciąż trudno
Panu pogodzić się z odejściem ojca, a ponadto odczuwa
Pan lęki, to należy niezwłocznie poszukać profesjonalnej pomocy.
Zachęcam Pana do podjęcia terapii psychologicznej.
Terapeuta pomoże Panu odnaleźć się w tej bolesnej,
bardzo trudnej dla Pana sytuacji, odzyskać równowagę
wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie.

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl