Jak potwierdzić Cadasil?

Czy to Cadasil. Gdzie można sprawdzić.pacjent 1 w obrębie istoty białej obu półkul zlewne ogniska nieprawidlowego podwyższenia sygnału w obrazach T2 PD zależnycha obniżonego w T1.Ta ostatnia cecha sugeruje naczyniowe tło ognisk.Pacjentka 2 rm głowy z powodu migreny w obrebie istoty białej podkorowej biegunów skroniowych obustronne obszary wysokosygnałowe Jądro ogoniaste o podwyzszonych sygnałach .Poza tymw obrebie istoty białej okołokomorowej bardzo liczne zlewajace się obszary wysokiego sygnału w sekwencji T2 i FLAIR.Wnioski rozległe obszary demielizacji istoty bialej okołokomorowej torebek zewnętrznych oraz biegunów skroniowych.Podobny obraz u osoby spokrewnionej .RM moze wskazywac na Cadasil.Opis RM 3 osoby spokrewnionej. Rozległe obszary podwyższonych sygnałów istoty białej.Liczne lakuny poudarowe.Ognisko naczyniopochodne lewej strony mostu,pasma degeneracyjne mostu.Wnioski rozległa leukodegeneracja istoty bialej okołokomorowej z ogniskami naczyniopochodnymi półkul mózgu.Obraz sugeruje encefalopatię nadcisnieniową.Sa to rezonanse dwóch braci i córki jednego z nich.Czy NFZ refunduje badania ktore potwierdzą lub wykluczą Cadasil dziękuję.

Zespół CADASIL to genetycznie uwarunkowana, choroba małych naczyń mózgowych spowodowana mutacją genu NOTCH3 na chromosomie 19.
Objawy typowe dla tej choroby to migrena z aurą (20-40%), udar mózgu (40-80%) i zaburzenia poznawcze (100%). Migrena z aurą pojawia się w trzeciej dekadzie życia, udar – w czwartej, a zaburzenia poznawcze w 6 dekadzie życia. Choroba ma bardzo różnorodny obraz kliniczny, nawet wśród członków tej samej rodziny. Jest opisana u około 500 rodzin na świecie.
Rezonans magnetyczny głowy pokazuje bardzo charakterystyczny obraz zmian istoty białej (struktur głębokich mózgu). Diagnozę potwierdza badanie genetyczne. Opisano ponad 150 mutacji genu NOTCH3.