Jak powinno wyglądać leczenie i jakie badania należy wykonać?

Dzień dobry, 9.03-23.03 miałam stwierdzone zapalenie zatok i dostałam antybiotyk cefuroxinum. W międzyczasie przypadł mi termin na chirurgiczne usunięcie zęba i nie chciałam tego odkładać więc mimo infekcji i antybiotykoterapii usunęłam ząb - górną szóstkę. Wszystko było ok, ale w pierwszą noc od usunięcia zęba dostałam dosyć intensywnego krwawienia z nosa, ale niezbyt się tym przejęłam bo to była jednorazowa sytuacja. Niestety ból zatok wrócił po krótkim czasie i nadal mnie bardzo boli twarz. Nie mam kataru, po prostu mój nos jest ciągle zatkany i czuję ból zatok w skroniach i w policzkach. Zgłosiłam się do lekarza i została mi przepisana amoksycylina na 5 dni. Dziś jest mój 4 dzień i nie czuję poprawy - płukam zatoki mieszanką z apteki, zażywam sinupret i niestety nic nie przechodzi. Moje pytania - czy mogłam sobie uszkodzić zatoki usunięciem górnej szóstki? I jak powinnam dalej postępować z leczeniem? Mam dość trudną sytuację, ponieważ przemieszczam się między różnymi krajami i spotkanie z lekarzem twarzą w twarz jest dosyć uciążliwe. Jakie badania powinnam wykonać? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Dzień dobry,

Bardzo dziękuję za pytanie. Przede wszystkim chciałbym zaznaczyć, że usunięcie zęba w czasie antybiotykoterapii może być szkodliwe dla Twojego zdrowia. Może to spowodować nawrót infekcji, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek zabiegów.

Co do Twojego stanu zdrowia, to bardzo możliwe, że usunięcie zęba spowodowało zatkanie zatok, które jest poważną infekcją. Przede wszystkim musisz skonsultować się z lekarzem, jeśli to możliwe. Lekarz może przepisać odpowiednią antybiotykoterapię, aby skutecznie pokonać infekcję. Może również przepisać leki przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu.

Jeśli przemieszczasz się między różnymi krajami, radzę odwiedzić lekarza rodzinnego, aby poprosić o poradę. Może on skierować Cię do specjalisty, jeśli będzie to konieczne.

Jeśli chodzi o badania, to możesz wykonać USG zatok, aby sprawdzić, czy masz obrzęk, stan zapalny lub inne objawy. Możesz również wykonać prześwietlenie, aby sprawdzić, czy występują jakieś zmiany w obrębie zatok.

Mam nadzieję, że pomogłem Ci znaleźć odpowiedź na Twoje pytania. Radzę skonsultować się z lekarzem, aby ustalić odpowiednią terapię. Życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia.

Usuwanie zębów w Białymstoku to skuteczna metoda leczenia zębów zatrzymanych, która zapewnia trwały i bezpieczny efekt.