Jak radzić sobie z chorobliwa zazdrością u osoby w wieku 18-lat?

Witam. Mam 18 lat i mam problem z chorobliwą zazdrością - praktycznie o wszystko. Przykłady, w których zazdrość uaktywnia się najczęściej: koledzy chwalą się zdjęciami z różnych spotkań na które mnie nie zaparosili; podobnir jak wcześniej, informują mnie np. o jakimś spotkaniu, ale znów jako jedynego nie zapraszają; w szkole ktoś jest lepszy ode mnie; jak widzę jak koledzy są dostępni np. na messenger od razu mam jakieś wyobrażenia(?), że od razu mnie obgadują, spiskują lub po prostu nie rozmawiają ze mną. I jest tylko kilka przykładów. Zazdrość dokucza mi praktycznie codziennie, jestem sfrustrowany, niespokojny, rozdrażniony, mam ochotę po prostu wyjść z siebie. Jak sobie radzić z taką zazdrością? Wiem, że zazdrość jest normalna praktycznie u każdego człowieka, ale chyba to już przesada.

Witam Pana,

emocje uwarunkowane są biologicznie, np. złość, która mobilizuje organizm do walki, zazdrość wynika ze złości, czujemy złość w określonych sytuacjach, profil złości; myśli czego dotyczą? "Inni zagrażają mi, czy ranią mnie", może "łamią zasady" lub "traktują mnie niesprawiedliwie"; nastrój - rozdrażnienie - złość - wściekłość; zachowanie - unikanie sytuacji, wycofanie się lub atak, kłótnia lub opór. Zazdrość motywuje do rywalizacji, do osiągnięć, jednak może powodować ciągle niezadowolenie. Zazdrość może wynikać z niskiego poczucia własnej wartości, ciągłe porównywanie się do innych i ocenianie. Wymagane jest skupienie się na sobie, psychoterapia w paradygmacie poznawczo - behawioralnym pozwoli zrozumieć swój tok myślenia, w określonych sytuacjach, biorąc pod uwagę swoje emocje i zachowania.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Panu,

Zaprezentowane przez Pana symptomy są wielowątkowe, wymagałyby osobistej konsultacji oraz dokładnej analizy Pana historii osobistej.

Z Pana opisu, trudności z nadmierną zazdrością, dopatruję się w zaniżonym poczuciu własnej wartości.

Samoocena, jako jeden z filarów poczucia własnej wartości odpowiada na pytanie:
1. Jak Człowiek postrzega siebie?
2. Jak siebie ocenia?
3. Jaką posiada wiedzę o sobie, czyli tzw.opinie i sądy na swój temat?

Odnoszą się one szczególnie do tych obszarów życia, którym Człowiek nadaje emocjonalne znaczenie.
Niska samoocena jest przyczyną nadmiernego skupiania się na własnych ograniczeniach, słabościach i przez to wycofywanie się z aktywności, jak i uogólnianie niepowodzeń, przez to niedocenianie/nie zauważanie swoich zalet/umiejętności/mocnych stron/zasobów...

Tym sposobem skupiając się na niedoborach, nie zauważa Pan, że ma wiele zalet, by móc nimi dzielić się z Innymi i ze Światem.

Podsumowując, zachęcam Pana do podjęcia wyzwania pracy nad sobą.
Jak?
Poprzez pracę rozwojową, pod okiem Psychologa, najlepiej poznawczo-behawioralnego, do czego mocno Pana zachęcam.

Życzę Panu Tego, Co jest Panu teraz najbardziej potrzebne,
irena.mielnik.madej.gmail.com tel. 502 749 605