Jak radzić sobie ze złymi myślami?

Dzień dobry, od dłuższego czasu nastręczają mnie potencjalnie bardzo niebezpieczne myśli - momentalnie pojawia się czasem chęć zrobienia czegoś złego osobie, która mi towarzyszy (najczęściej tyczy się to osoby szczególnie bliskiej). Przykładowo; gdy nadjeżdża pociąg metra, pojawia się chęć wepchnięcia tej osoby pod nadjeżdżający wagon, zaś gdy jakaś osoba wychodzi na balkon, pojawia się swoista chęć wypchnięcia jej. Tego typu sytuacje pojawiają się zazwyczaj w okresie napięcia nerwowego, także w okresie, gdy częściej zaczynam o tym myśleć, ale czasem pojawiają się też znikąd w stanie względnej (i nie tylko) "równowagi emocjonalnej". Mierzę się z tym już około 9-10 lat, co prawda nigdy nie doszło do niczego groźnego, ale obawiam się, że w przyszłości, w określonych okolicznościach, może to doprowadzić do tragedii. Proszę powiedzieć, jakiego rodzaju zaburzenie psychiczne to może być? Czy można temu jakoś zapobiec choć częściowo, zanim dojdzie do konsultacji psychiatrycznej (mam świadomość, że jest ona tutaj niezbędna)? Z góry dziękuję za pomoc

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt :)

Zaprezentowane przez Pana symptomy (wstępnie) sygnalizują zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD), co wymagałoby osobistej/
specjalistycznej konsultacji, celem diagnostyki symptomatycznej oraz komplementarnego/efektywnego leczenia (m. in. psychoterapeutycznego - optymalnie w paradygmacie poznawczo-behawioralnym).

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia Panu życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Witam, niezbędna jest w pierwszym rzędzie PILNA wizyta u psychoterapeuty w celu postawienia diagnozy, tutaj na podstawie opisu tego nie robimy. W czasie okresów napięcia nerwowego powinien stosować Pan trening autogenny w celu obniżenia poziomu stresu a także nauczy się technik blokowania wspomnianych przez Pana myśli. Reszty dowie się Pan od psychoterapeuty.
Pozdrawiam