Jak rozumieć ten wynik badania po gastroskopii u 25-latka?

Dzień dobry, miałem wykonywaną gastroskopię, podczas której zdiagnozowano refluks żółciowy, stan zapalny żołądka oraz 2 nadżerki około 1cm wielkości. Zostały pobrane 2 wycinki do badania histopatologicznego podczas, którego nie wykazano stanu zapalnego oraz żadnych innych nieprawidłowości. Czekam na poradę u specjalisty natomiast termin mam dopiero za 3 tyg. Chciałbym zapytać jak rozumieć taki wynik, czy wynik badania histopatologicznego nie potwierdza wyniku, który został opisany podczas gastroskopii?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że wykonał Pan niezbędną diagnostykę w celu oceny aktualnego stanu zdrowia i funkcjonowania organizmu. Nie wspomniał Pan, czy występują pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia, które wpłynęłoby na układ pokarmowy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony wynik gastroskopii, można by stwierdzić, że zauważono pewny stan zapalny w obrębie śluzówki żołądka oraz nieliczne nadżerki. Taki stan mógłby być spowodowany między innymi: obecnością refluksu żołądkowo – przełykowego, zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, czy częstym przyjmowaniem leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Należy podkreślić, że nie zawsze występują wyraźne objawy przy takim stanie.

Jednakże analizując wynik badania histopatologicznego można by zauważyć, że stan zapalny jest dość nieznaczny.

Proponujemy jednak konsultację z lekarzem gastrologiem, aby precyzyjnie ocenił Pana dotychczasowe wyniki badań i zdecydował o dalszych krokach i ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-refluks-zoladka

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skad-sie-biora-nadzerki-w-zoladku-i-jak-to-leczyc

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leczenie-nadzerki-zoladka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.