Jak sprawdzić, czy mogę oddać krew?

Dzień dobry. Chcę oddać krew w centrum krwiodawstwa. Jednym z przeciwwskazan do donacji jest obecność przeciwciał anty Hbc - świadczących że ktoś przechorował ostre WZW b i samoistnie się wyleczył. . Często jednak nawet się nie wie, że się chorowało... A krwiodawstwo akurat tych przeciwciał nie sprawdza, są jedynie badania hbsag i hbv dna Dlaczego jest to przeciwwskazanie? Dlaczego się tego nie sprawdza? Nie rozumiem. Ja akurat byłem szczepiony w dzieciństwie (23 lata temu), nie sprawdzałem wtedy czy uzyskałem wówczas ochronny poziom przeciwciał. Teraz sprawdziłem i mam 85, antygen hbs ujemny. Skąd mam teraz wiedzieć czy mogę oddać krew? Nie jestem w grupie ryzyka, ale jak sie okazuje, można się zarazić nawet u dentysty.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Każda krew oddawana jest przebadana na obecność wirusów [hbv, hcv, hiv].
Poziom przeciwciał anty HBS ma Pan wystarczający aby być zabezpieczonym przed zakażeniem.
Pozdrawiam.