Jak tworzyć związek z osobą chorą na nerwicę?

Jak tworzyć związek z osobą chorą na nerwicę? Mój chłopak ma nerwicę i uczęszcza na psychoterapię. Jestem bardzo zadowolona, że chce wyzdrowieć, staram się go wspierać z całych sił. Widzimy się bardzo rzadko - raz albo dwa razy w tygodniu. Kontaktujemy się gdy obydwoje mamy czas. Lecz, gdy się z nim widzę czuje, jakby tracił ze mną kontakt, woli zająć się innymi sprawami niż dłuższą rozmową ze mną. Chciałabym, żeby chociaż trochę się angażował. Jak temu zaradzić? Czy wymagam od niego za dużo?

Witam,

To normalne, że chciałabyś mieć emocjonalny kontakt ze swoim partnerem. Bycie blisko emocjonalnie jest również istotne przy psychicznym wsparciu osoby zmagającej się z nerwicą.
Warto abyś porozmawiała z nim o tym, czym dla Ciebie jest większe angażowanie się w związek i jakie zachowanie z jego strony pokazałoby Ci to. Może być tak, że on przeżywając swoje lęki w pewnym sensie próbuje się odciąć emocjonalnie od wszystkiego co wiąże mu się z emocjami - a więc również od zaangażowania w związek. Warto byłoby jednak aby dowiedział się jak Ty się z tym czujesz i czego potrzebujesz. Nie oszczędzaj go w tym, ale też nie oceniaj. To, że chcesz być blisko nie oznacza, że od razu za dużo od niego wymagasz. Nawet jeżeli powie Ci, że jest mu trudno okazywać Ci uczucia możecie wspólnie się tego nauczyć. Osoby z nerwicą bardzo cierpią z powodu swoich lęków; często też się ich wstydzą stąd odsuwają się od najbliższych. Dzieje się tak ponieważ często większość swojej uwagi poświęcają na zamartwianie się i próby kontrolowania swoich lęków. Praca nad związkiem i większą bliskością emocjonalną (a zarazem wsparciem w leczeniu) mogłaby być czymś co przekieruje jego uwagę.

Trzymam kciuki i pozdrawiam,

Anna Mochnaczewska

Dzień dobry!

Nerwica może mieć wpływ na emocjonalność chłopaka, jego zachowania, budowanie relacji itp. - ale nie musi. Nerwica nie determinuje całościowo cech osobowości, stylu życia itp. - są tu indywidualne różnice między ludźmi.
Zachęcam do rozmów z chłopakiem.

Pozdrawiam!