Jak uporać się ze swoimi problemami psychicznymi?

Witam. Od bardzo dawna borykam się z problemami psychicznymi między innymi boje się śmierci mojej mamy (jest zdrowa) ale kiedy np złe się czuje lub coś się dzieje zawsze mam takie myśli, j kiefys jak byłam jeszcze młoda jak gdzieś wychodziła to miałam obawy ze już nie wróci. Mam w głowie takie coś ze muszę wykonać jakaś czynność żeby nic złego się nie przytrafiło np. Muszę iść do łazienki coś sprawdzić, napić się (są to normalne czynności) jest mi z tym ciężko bo walczę z tym już bardzo długo tak naprawdę odkąd pamietam. Mam dopiero 18 lat i to mnie przeraża. Po za tym lekięm mam nienawiść do samej siebie, nienawidzę siebie, nienawidzę swojego wyglądu, charakteru, boje się chodzić do szkoły, mam ciągły strach, boje się opini innych ludzi i nienawidzę ich spojrzeń bo mam zawsze wrażenie ze każdy się na mnie dziwie patrzy . Bywają dni w których czuje się dobrze ale te dni naprawdę rzadko się zdążają. Jakiś czas leczyłam się u psychologa i psychiatry bo depresje także już przerobiłam (nadal ją mam, ale mimo wizyt u lekarzy nic sie nie zmieniło) dodam jeszcze ze bardzo szybko się denerwuje, denerwują mnie małe rzeczy, nawet wzrok kogoś ,,bliskiego” a to dziwne i przykre bo wiem ze ich ranie, Ale to jest silniejsze ode mnie czasami jak coś mi nie wychodzi potrafię czymś rzucić czy ręka mocno o coś waląć. Bardzo ale to bardzo mnie to męczy. Wszystko w jednym nie wiem która z tych rzeczy jest najgorsza. Ale proszę o jakaś poradę. Nie chce mieć myśli Że ktoś z mojej rodziny umrze bo od razu wpadam w panikę i przez resztę czasu nie mogę się na niczym innym skupić.

Szanowna Pani
Jest Pani młodą osobą, która doświadcza wielu różnych nieprzyjemnych objawów począwszy od problemów z nastrojem, poprzez silne zdenerwowanie na silnym lęku kończąc. Ponieważ doświadczane stany pogarszają Pani jakość życia i powodują cierpienie to zachęcam do podjęcia kolejnej próby pracy z psychologiem. Pani młody wiek jest w takiej pracy wielkim atutem bo część zachowań można skutecznie skorygować i dzięki temu poprawić Pani funkcjonowanie. W problemach z lękiem o mamę proponuję skorzystać z pomocy psychologa, który pracuje w nurcie poznawczo - behawioralnym. Opisane przez Panią objawy wskazują na to, że problemem u Pani jest nerwica natręctw zwana inaczej zaburzeniem obsesyjno - kompulsyjnym. W przypadku tego zaburzenia dobre rezultaty osiąga się właśnie dzięki terapii poznawczo - behawioralnej, która wyjaśni Pani mechanizm samego zaburzenia oraz wskaże co robić aby natężenie problemu się zmniejszyło. Jeszcze raz gorąco zachęcam do podjęcia pracy z terapeutą.
Joanna Frąckowiak