Jak wyrównać cukrzycę pomimo leczenia?

Dzień dobry, od ponad roku przyjmuję metformax sr 500, staram się trzymać dietę ( pieczywo o niskim ig, wykluczyłam mąkę pszenną, ograniczam węglowodany ) staram się "ruszać", a mój poziom cukru na czczo nadal przekracza 100. Po posiłku natomiast nie wraca do normy sprzed posiłku, zazwyczaj jest to 112-120, czasem przekracza 140. Co powinnam zrobić? Mój lekarz pierwszego kontaktu ( nie widzi potrzeby skierowania do diabetologa) twierdzi, że jako osoba chora na cukrzycę, nigdy nie będę miała takich pomiarów cukru, jak zdrowa osoba.
KOBIETA, 58 LAT 9 miesięcy temu

Najczęściej do przywrócenia prawidłowej pracy gospodarki węglowodanowej kluczowa jest redukcja masy ciała. Nie należy skupiać się na wyeliminowaniu poszczególnych produktów z jadłospisu, a na bilansie kalorycznym. Po wyliczeniu dobowego zapotrzebowania energetycznego (uwzględniając aktywność fizyczną) należy skomponować dietę dostarczającą 200-500 kcal mniej od uzyskanej wartości (sugeruję wykorzystanie kalkulatorów dostępnych w sieci). Poza tym powinna pani skonsultować się z diabetologiem. Przed wizytą w poradni warto oznaczyć stężenie hemoglobiny glikowanej w surowicy krwi. Wartość pozwoli ocenić jakość Pani leczenia w ostatnich 3-6 miesiącach i pomoże podjąć decyzję o ewentualnej zmianie farmakoterapii..